Sprzedaż mieszkania i nierozwiązana umowa RTV

Pytanie:

W maju 2005 roku sprzedałam mieszkanie i równocześnie zapłaciłam ostatni raz abonament radiowo - telewizyjny. Niestety nie zgłosiłam rezygnacji. W październiku 2007 roku chciałam znowu zacząć opłacać abonament radiowo - telewizyjny i przy okazji wypełniania formularza zorientowałam się, że nie wyrejestrowałam poprzedniego odbiornika. Mąż miał podpisaną umowę z telewizją cyfrową od grudnia 2005. Czy mam uregulować zaległy abonament, chociaż chciałam zgłosić nowy odbiornik w nowym miejscu zamieszkania od listopada 2007?

Masz inne pytanie do prawnika?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

Zgodnie z § 3 rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie warunków i trybu rejestracji odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych posiadacz książeczki radiowo – telewizyjnej powiadamia placówkę operatora publicznego o zmianie nazwiska albo nazwy (firmy), miejsca zamieszkania albo siedziby, miejsca używania odbiorników radiofonicznych lub telewizyjnych, zgubieniu lub zniszczeniu książeczki oraz o zaprzestaniu używania odbiorników, w terminie 7 dni od dnia powstania zmiany lub zaistnienia zdarzenia.

Oznacza to, iż jest Pani nadal uznawana za abonentkę, mimo nie płacenia abonamentu oraz zmiany miejsca zamieszkania, jeżeli nadal używa Pani odbiornika radiowego czy też telewizyjnego. Opłatę pobiera się bowiem za samo używanie odbiornika – w Pani taka sytuacja zachodzi.

Dlatego też, niezbędne byłoby w takiej sytuacji zgłoszenie zmian i opłacenie wszystkich zaległych opłat wraz z naliczonymi odsetkami za opóźnienia w korzystaniu z odbiornika. Możliwym jest także zarejestrowanie odbiornika w nowym miejscu zamieszkania na Pani małżonka. Nie będzie to jednak oznaczało jednoznacznie, iż nie będzie Pani musiała uiszczać zaległych opłat wraz z odsetkami.

Należy wskazać, iż od dnia 13 grudnia 2007 roku zacznie obowiązywać nowe rozporządzenie Ministra Transportu w sprawie warunków i trybu rejestracji odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych, na mocy którego zostaną nadane abonentom numery identyfikacyjne użytkowników – książeczki zachowają jednak ważność w ciągu dwunastu miesięcy od dnia wejścia w życie rozporządzenia. Dlatego też, nie dokonanie zmian w danych osobowych spowoduje, iż zostanie Pani nadany numer identyfikacyjny obejmujący dotychczasowe dane.

W kwestii abonamentu prosimy także o zapoznanie się z artykułem Opłaty abonamentowe za radio i telewizor

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE: