Pytanie klienta:
Odpowiedź prawnika:
Zgodnie z Kodeksem postępowania cywilnego, rozporządzenie nieruchomością po jej zajęciu nie ma wpływu na dalsze postępowanie. Nabywca może uczestniczyć w postępowaniu w charakterze dłużnika. W każdym razie czynności egzekucyjne są ważne tak w stosunku do dłużnika, jak i w stosunku do nabywcy.
Zatem, można sprzedać nieruchomość zajętą, jednak jeżeli będą problemy z wyegzekwowaniem należności, może zostać z tej nieruchomości prowadzona egzekucja.
Jeżeli świadczenie zostało spełnione, można wnieść powództwo przeciwegzekucyjne. Naszym zdaniem świadczenie nie zostało jednak spełnione, gdyż ciąży na Panu obowiązek alimentacyjny na przyszłość, a zajęta nieruchomość stanowi zabezpieczenie przyszłych alimentów. Egzekucja zostanie zakończona, jeżeli nie będzie Pan zobowiązany do zapłaty alimentów.
Można się również zorientować, czy postępowanie egzekucyjne zostało umorzone. Umorzenie postępowania egzekucyjnego powoduje bowiem uchylenie dokonanych czynności egzekucyjnych, a na wniosek dłużnika organ egzekucyjny wyda zaświadczenie o umorzeniu postępowania.