Sprzedaż nieruchomości na licytacji a umowa najmu

Pytanie:

"Zamierzam kupić nieruchomość sprzedawaną przez komornika w związku z prowadzoną egzekucją. Nieruchomość jest to lokal użytkowy. Obecny właściciel - dłużnik zawarł umowę najmu na czas określony (5 lat) z osobą trzecią. Czy po uprawomocnieniu się przysądzenia takiej nieruchomości powyższa umowa najmu wygasa czy będzie obowiązywać nadal i nowy właściciel będzie musiał respektować jej warunki? "

Odpowiedź prawnika: Sprzedaż nieruchomości na licytacji a umowa najmu

Jak wynika z przepisu art. 1002 Kodeksu postępowania cywilnego z chwilą uprawomocnienia się postanowienia o przysądzeniu własności nabywca wstępuje w prawa i obowiązki dłużnika wynikające ze stosunku najmu i dzierżawy stosownie do przepisów prawa normujących te stosunki w wypadku zbycia rzeczy wynajętej klub wydzierżawionej. Jak więc wynika z powyższego przepisu, po uprawomocnieniu się postanowienia o przysądzeniu własności ex lege, a więc z mocy samego prawa stanie się Pan stroną umowy najmu, zawartej przez Pana dłużnika. Będą więc obowiązywały Pana, jako nowego właściciela, wszystkie postanowienia zawartej przez poprzedniego właściciela umowy.

Dla pełnego zapoznania się z problematyką nabycia nieruchomości na drodze licytacji komorniczej oraz jej skutków prosimy o zapoznanie się z treścią artykułu zatytułowanego Sprzedaż nieruchomości w postępowaniu egzekucyjnym - licytacja oraz z treścią opinii prawnej, zatytułowanej Przejęcie nieruchomości na własność przez wierzyciela egzekwującego - opinia prawna


Grzegorz Pawelec

Adwokat

Wpisany na listę adwokatów Krakowskiej Izby Adwokackiej.


Przez wiele lat szef redakcji serwisu e-prawnik.pl, aktualnie prowadzi własną Kancelarię Adwokacką w Krakowie, w ramach której świadczy pomoc prawną na rzecz przedsiębiorców.


Specjalizuje się w szeroko pojętej cywilistyce oraz prawie nowych technologii (e-commerce, prawo internetu). Reprezentuje także klientów indywidualnych w sprawach ubezpieczeniowych i karnych.


Autor licznych artykułów o tematyce prawniczej, publikowanych nie tylko na stronach serwisu e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika