Stanowisko orzecznictwa w kwestii zwolnienia osoby bezrobotnej od kosztów sądowych

Pytanie:

"Jakie są poglądy orzecznictwa w kwestii zwolnienia osoby bezrobotnej od kosztów sądowych?"

Odpowiedź prawnika: Stanowisko orzecznictwa w kwestii zwolnienia osoby bezrobotnej od kosztów sądowych

Jak zauważył Sąd Najwyższy „Do odmowy zwolnienia od kosztów sądowych osoby zdolnej do pracy zarobkowej konieczne jest ustalenie, że osoba taka z uwagi na swój zawód, sytuację osobistą i rodzinną, wiek, stan zdrowia itp. oraz istniejące w jej bliskim otoczeniu zapotrzebowanie na pracowników, ma realne możliwości wykorzystania swojej zdolności zarobkowej, a nie korzysta z niej z przyczyn społecznie nie uzasadnionych.1

Sytuacja przedstawia się również niekorzystnie dla zobowiązanego do uiszczenia kosztów sądowych, jeżeli jego małżonek, z którym pozostaje we wspólności majątkowej, uzyskuje przychody. W przypadku wspólności majątkowej małżeńskiej wynagrodzenie za wykonywaną pracę wchodzi do majątku wspólnego małżonków. SN stoi na stanowisku, iż „nie może być przyznane małżonkowi nie pracującemu zarobkowo zwolnienie od kosztów sądowych w wypadku, gdy zarobki lub inne dochody drugiego małżonka -po zaspokojeniu normalnych potrzeb rodziny i bez uszczerbku dla jej utrzymania -wystarczą na pokrycie kosztów sądowych związanych z procesem prowadzonym przez nie pracującego zarobkowo małżonka.2 Wreszcie należy wskazać na ugruntowany w doktrynie pogląd, że w przypadku gdy strona wszczyna postępowanie lub gdy postępowanie takie toczy się przez długi czas, strona – licząc się z koniecznością poniesienia kosztów postępowania – powinna systematycznie odkładać pieniądze na pokrycie tych kosztów.

1orzeczenie SN z dnia 4 września 1974 r., II CZ 167/74, OSP 1975, nr 7, poz. 176

2Orzeczenie Sądu Najwyższego z dnia 4 września 1957 r. z dnia 4 września 1957 r.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika