Status prawny domu

Pytanie:

"Posiadam działkę na której stoi dom mieszkalny oraz gospodarstwo. Ta działka jak i całe gospodarstwo zostało mi darowane przez dziadków (dziadkowie nie żyją). Na tę nieruchomość mam wpis do księgi wieczystej i akt notarialny na dom natomiast nie posiadam aktu własności ani wpisu do księgi wieczystej. Nadmieniam również ze projekt domu jest wykonany na dziadków. Zamieszkuje ten dom od 1996r. Dziadkowie mieli czworo dzieci. Moje pytanie brzmi jakie ja mam prawo do tego domu skoro jest na mojej działce np. gdybym chciał go sprzedać lub sporządzić akt własności na ten dom (czy możne jestem jego właścicielem pomimo braku aktu własności)? "

Odpowiedź prawnika: Status prawny domu

Gospodarstwo wraz z terenem znajdującym się pod Pana domem zgodnie z rozumieniem Kodeksu Cywilnego jest jedną nieruchomością i jej własność przeszła na Pana w drodze umowy darowizny zawartej z dziadkami, która to umowa wg. brzmienia Art. 155 § 1 ma skutek zobowiązująco – rozporządzający. Umowa taka musi być zawarta w formie aktu notarialnego a więc skoro posiada Pan taki akt wnioskować można, że umowa jest ważna i skuteczna. Z chwilą sporządzenia aktu notarialnego stał się Pan właścicielem nieruchomości (art. 155 § 1 KC). Budynek jest tylko i wyłącznie niezależną od gruntu nieruchomością kiedy jest zbudowany na terenie oddanym w użytkowanie wieczyste. W tym wypadku stan faktyczny na to nie wskazuje a więc według podstawowej zasady mówiącej, że rzecz ruchoma połączona z rzeczą główną na stałe staje się jej częścią składową (superficies solo cedit) dom o którym mowa nie jest niezależną nieruchomością. W związku z powyższym jest Pan właścicielem całej działki i domu. Może Pan w każdej chwili zbyć lub obciążyć nieruchomość ale tylko jako całość. Nie ma możliwości sprzedaży tylko budynku mieszkalnego bez działki, na której się on znajduje i odwrotnie, nie ma możliwości sprzedaży działki bez budynku.

Wpis do księgi wieczystej nie ma charakteru konstytutywnego a więc nie jest on samodzielną podstawą stwierdzenia kto jest właścicielem nieruchomości a jedynie jest podstawą do zastosowania rękojmi wiary publicznej ksiąg wieczystych i domniemań wynikających z ustawy o Księgach wieczystych i hipotece (np. art. 3 i art. 4 ustawy). Fakt sporządzenia projektu domu na Pańskich dziadków nie ma w tej sytuacji żadnego znaczenia prawnego.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika