Status prawny rodziny zastępczej

Pytanie:

"Jak jest uregulowana sytuacja prawna rodziny zastępczej? "

Odpowiedź prawnika: Status prawny rodziny zastępczej

Zgodnie z art. 75 ust. 2 ustawy o pomocy społecznej:

Z rodziną, która będzie pełniła funkcję zawodowej niespokrewnionej z dzieckiem rodziny zastępczej, starosta zawiera umowę, do której mają zastosowanie odpowiednio przepisy ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93, z późn. zm. ) dotyczące umowy zlecenia.

Jest to zatem jedyna dopuszczalna forma prawna, na mocy której można zostać zawodową rodziną

zastępczą. W związku z tym należy stwierdzić, że rodzicom zastępczym urlop wypoczynkowy nie

przysługuje. Decydując się na taką formę współpracy jednocześnie wyraża się zgodę na wszelkie niedogodności z tym związane, a to m.in. brak prawa do urlopu wypoczynkowego i innych świadczeń ze stosunku pracy (np. urlopu na żądanie, urlopów okolicznościowych, gwarancji minimalnego wynagrodzenia za pracę, odpraw itd.). Zleceniobiorcom nie przysługuje także wynagrodzenie za czas niezdolności do pracy. Okres trwania umowy zlecenia nie jest również wliczany do stażu pracy.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika