Staż pracy a urlop wychowawczy
Pytanie:
"Chcę się dowiedzieć jak interpretować przepis o prawie do urlopu wychowawczego, który stanowi, że prawo do urlopu przysługuje, jeżeli pracownik legitymuje się co najmniej 6-miesięcznym stażem pracy. Czy do stażu wlicza się wszystkie poprzednie okresy zatrudnienia, w tym także, na przykład, okres pobierania zasiłku dla bezrobotnych? Czy musi być zachowana ciągłość pracy pomiędzy poszczególnymi okresami zatrudnienia? Co gdy osoba ubiegająca się o urlop wychowawczy miała przerwę pomiędzy jednym a drugim zatrudnieniem trwającą 5 lat, poprzedni okres zatrudnienia trwał 3 lata? Czy jest on również brany pod uwagę przy rozpatrywaniu prawa do urlopu?"
Odpowiedź prawnika: Staż pracy a urlop wychowawczy
Sześciomiesięczny staż pracy nie musi być stażem pracy nieprzerwanym. Zatem ciągłość pracy nie musi być zachowana. Zalicza się do tego okresu również okresy świadczenia pracy u innego pracodawcy.
Pozostawanie na tzw. „bezrobociu” nie zalicza się do stażu pracy. W tym okresie nie świadczy się bowiem pracy. Ważne jest, aby w momencie starania się o udzielenie urlopu wychowawczego wnioskodawca był aktualnie pracownikiem a nie np. przebywał na „bezrobociu”. Urlop wychowawczy udzielany jest na wniosek uprawnionego pracownika, który na dwa tygodnie przed rozpoczęciem okresu, w którym zamierza korzystać z tego urlopu, w formie pisemnej składa pracodawcy wymagany wniosek. Wniosek o udzielenie urlopu wychowawczego pracownik musi złożyć na piśmie. Tylko taka forma zobowiązuje pracodawcę do udzielenia urlopu. Wystąpienie przerwy jest nieistotne, gdy w sumie pracownik posiada 6 – miesięczny staż oraz jest aktualnie w stosunku pracy.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?