Staż pracy po przejęciu zakładu pracy
Pytanie:
"W dniu 12 stycznia 2005 r. podpisałem umowę o pracę na czas określony (3 miesiące) z pewną firmą. Następnie po tym okresie podpisałem drugą umową na czas określony do końca roku 2005. W dniu 30 grudnia 2005 r. firma ta została przejęta przez inną firmę z grupy holdingowej, a ja podpisałem umowę na czas nieokreślony z nową firmą na dotychczasowych warunkach. Z dniem 30 czerwca rozwiązałem umowę o pracę. Jaki dokładnie mam staż pracy? Czy liczy mi się ten staż od dnia 12 stycznia 2005 r. czy od dnia 30 grudnia 2005 r.? Czy nowa firma przejmując inną nie uwzględnia dotychczasowego stażu pracy w przejmowanej firmie?"
Odpowiedź prawnika: Staż pracy po przejęciu zakładu pracy
Kwestię przejęcia zakładu pracy reguluje art. 23[1] Kodeksu pracy, zgodnie z którym w razie przejścia zakładu pracy lub jego części na innego pracodawcę staje się on z mocy prawa stroną w dotychczasowych stosunkach pracy. Okres zatrudnienia u nowego pracodawcy i okres zatrudnienia u poprzedniego pracodawcy traktuje się jako ten sam stosunek pracy. Określając staż pracy pracownika w danym zakładzie pracy należy zsumować okres zatrudnienia u poprzedniego pracodawcy oraz okres zatrudnienia u nowego pracodawcy. Na staż pracy nie wpływa także to, że nowy pracodawca zaproponował inne warunki pracy i płacy. Dobrze ilustruje ten stan faktyczny uzasadnienie orzeczenia Sądu Najwyższego z dnia 4 grudnia 1990 r. sygn. akt I PR 366/90 dotyczące ustalenia stażu pracy w związku z obliczeniem dodatku za staż pracy. Zgodnie z tym orzeczeniem należy sumować okres pracy u poprzedniego i nowego pracodawcy bez względu na to, czy przy przejęciu doszło do nawiązania nowego stosunku pracy. Istotne jest aby doszło do zatrudnienia w ramach tego samego zakładu pracy, nie jest konieczne, by nastąpiło to w ramach tego samego stosunku pracy. Sąd Najwyższy stanął na stanowisku, że przejęcie jednego zakładu pracy przez inny zakład pracy nie prowadzi do powstania nowego podmiotu zatrudniającego. Orzeczenie to wydane zostało jeszcze na starym stanie prawnym i po wejściu w życie przepisu art. 23[1] Kodeksu pracy konstrukcja ta wynika wprost z ustawy, jednak treść orzeczenia stanowi doskonałe uzasadnienie obecnie obowiązującego stanu prawnego.
W Pana przypadku staż pracy w zakładzie pracy liczy się od dnia 12 stycznia 2005 r. i trwa się nieprzerwanie do dnia wygaśnięcia stosunku pracy u tego pracodawcy.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?