Stosunek regulacji Kodeksu cywilnego do ustawy prawo przewozowe
Pytanie:
"Jaki jest stosunek regulacji Kodeksu cywilnego do ustawy prawo przewozowe? "
Odpowiedź prawnika: Stosunek regulacji Kodeksu cywilnego do ustawy prawo przewozowe
Oceniając stosunek regulacji Kodeksu cywilnego do ustawy prawo przewozowe należy stwierdzić, iż Kodeks cywilny ma charakter regulacji ogólnej w stosunku do przepisów ustawy prawo przewozowe. O ile Kodeks cywilny reguluje kwestie związane z umową przewozu niezależnie od tego środka transportu używanego do wykonania umowy o tyle ustawy prawo przewozowe nie stosuje się do transportu morskiego, lotniczego i konnego.
Regulacja k.c. ma charakter pomocniczy. Stanowi o tym wprost art. 775 k.c. stanowiąc, iż: Przepisy tytułu niniejszego [tytuł XXV. UMOWA PRZEWOZU – przyp. red] stosuje się do przewozu w zakresie poszczególnych rodzajów transportu tylko o tyle, o ile przewóz ten nie jest uregulowany odrębnymi przepisami. Przepis ten odnosi się zarówno do umowy przewozu osób jak i umowy przewozu towarów.
Zatem zawsze, gdy prawo przewozowe będzie regulowało daną kwestię to w tym zakresie k.c. nie znajdzie zastosowania. Wobec dosyć szczegółowej regulacji ustawy, k.c. w zakresie umowy przewozu osób i towarów drogą lądową ma w praktyce znaczenie marginalne.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?