Stosunek zależności lub dominacji
Pytanie:
"Proszę o wyjaśnienie co oznacza zapis "podmioty oraz osoby związane z dłużnikami stosunkiem zależności lub dominacji w rozumieniu art. 4 pkt.16 ustawy dnia 21 sierpnia 1997 r Prawo o publicznym obrocie papierami wartościowymi" /tekst jednolity Dz. U. nr 49 z 2002 r poz. 447 z późn. zmianami/?"
Odpowiedź prawnika: Stosunek zależności lub dominacji
Przepis zacytowany w pytaniu to odesłanie do ustawy Prawo o publicznym obrocie papierami wartościowymi. Ustawodawca chcąc uniknąć powtarzania przepisów, a także w celu ujednolicenia rozwiązań ustawowych reguluje daną kwestię w jednym akcie, a w kolejnych jedynie do tej regulacji odsyła.
Wg Prawa o publicznym obrocie papierami wartościowymi stosunek dominacji oznaczał, iż:
-
jeden podmiot posiada bezpośrednio lub pośrednio przez inne podmioty (zależne) większość głosów w organach innego podmiotu (zależnego), także na podstawie porozumień z innymi osobami,
-
jest uprawniony do powoływania lub odwoływania większości członków organów zarządzających innego podmiotu (zależnego) lub też
Stosunek zależności powstaje, gdy istnieje podmiot, w stosunku do którego inny podmiot jest podmiotem dominującym (w rozumieniu powyższym). Wszystkie podmioty zależne od tego podmiotu zależnego uważa się również za podmioty zależne od tego podmiotu dominującego (przykładowo, jeżeli spółka A jest podmiotem zależnym od spółki B, a jednocześnie jest podmiotem dominującym wobec spółki C, to spółkę C uważa się pozostającą w stosunku zależności zarówno od spółki A, jak i B).
Ustawa Prawo o publicznym obrocie papierami wartościowymi jest już uchylona. Obecnie obowiązuje ustawa o obrocie instrumentami finansowymi, która w materii stosunków zależności i dominacji odsyła z kolei do ustawy o ofercie publicznej. Jednakże zawarta w tej ostatniej ustawie definicja jest identyczna z tą, którą zawierała uchylona ustawa Prawo o obrocie papierami wartościowymi (tak więc definicja nie uległa zmianie).
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?