Pytanie klienta:
Odpowiedź prawnika:
Sporządzoną na Pani potrzebę opinię prawną oparliśmy na przepisach: rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 26 czerwca 2001 roku w sprawie szczegółowych zasad ustalania wynagrodzenia oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy nauczycieli (Dz. U. 2001 nr 71 poz. 737),
W pierwszej kolejności należy rozpatrzeć, komu przysługuje prawo do nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego oraz odprawa emerytalna. Pierwszą ze wskazanych kwestii reguluje ustawa z dnia 22 maja 2009 r. o nauczycielskich świadczeniach kompensacyjnych. W art. 4 wskazuje ona, że świadczenie kompensacyjne przysługuje nauczycielom, którzy spełnili łącznie następujące warunki:
Wskazany powyżej pkt 3 prowadzi do wniosku, że świadczenie kompensacyjne może być przyznane wyłącznie takiemu nauczycielowi, który przed zgłoszeniem wniosku o to świadczenie pozostawał w stosunku pracy na stanowisku nauczyciela. Jednak w przypadku, kiedy po ustaniu tego stosunku pracy, a jednocześnie przed zgłoszeniem wniosku nauczyciel podjął inne zatrudnienie lub działalność, nie może on nabyć prawa do świadczenia kompensacyjnego.
Pierwsza z nich to osoby, które z tytułu ustania stosunku pracy nie uzyskały odprawy przewidzianej w art. 28 karty nauczyciela – takim osobom przyznaje się odprawę w wysokości dwumiesięcznego ostatnio pobieranego wynagrodzenia w szkole będącej podstawowym miejscem pracy. Wskazany art. 28 karty nauczyciela stanowi o odprawie dla osób: z którymi rozwiązano stosunek pracy z powodu orzeczenia o niezdolności do wykonywania dotychczasowej pracy; dla których okres urlopu bezpłatnego przekroczył 2 lata, a w tym okresie nauczyciel nie podjął ponownie pracy; w razie cofnięcia skierowania do nauczania religii dla danej osoby w szkole. Są to więc trzy wyjątkowe przypadki i jeśli żaden z nich nie zachodzi w Pani przypadku, zwłaszcza jeśli nie posiada Pani orzeczenia o niezdolności do wykonywania dotychczasowej pracy, należy zastosować wysokość odprawy wynikającą z art. 87 ust. 2.
Druga grupa to osoby, które przepracowały w szkole co najmniej 20 lat. Art. 87 ust. 2 stanowi, że takim osobom przyznaje się w związku z przejściem na nauczycielskie świadczenie kompensacyjne odprawę w wysokości trzymiesięcznego wynagrodzenia ostatnio pobieranego w szkole, będącej podstawowym miejscem pracy tej osoby. Jeśli więc nie zachodzą żadne szczegółowe przesłanki, wyliczone wcześniej, w związku z przejściem na nauczycielskie świadczenie kompensacyjne przysługiwać Pani będzie odprawa w wysokości trzymiesięcznego wynagrodzenia. Jeżeli zaś nastąpi zbieg prawa do odprawy, przysługuje tylko jedna z nich – korzystniejsza.
Zgodnie ze wskazanym przepisem, wynagrodzenie oblicza się według zasad obowiązujących przy ustalaniu ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy. Zasady te reguluje rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 26 czerwca 2001 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania wynagrodzenia oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy nauczycieli. Rozporządzenie to wskazuje bardzo szczegółowe zasady wyliczania wynagrodzenia. Paragraf pierwszy rozporządzenia wskazuje, że w wynagrodzeniu za urlop wypoczynkowy nauczyciela, z zastrzeżeniem ust. 2, uwzględnia się:
W wynagrodzeniu za urlop wypoczynkowy nie uwzględnia się natomiast: 1) wynagrodzenia za czas gotowości do pracy oraz za czas niezawinionego przez pracownika przestoju,
W par. 2 rozporządzenie wskazuje, że w miesiącu wykorzystywania urlopu uwzględnia się składniki wynagrodzenia określone w stawkach miesięcznych w stałej wysokości oraz składniki wynagrodzenia określone procentowo od tych stawek.