Pytanie klienta:
Odpowiedź prawnika:
Niestety, ale żaden przepis nie stanowi wprost o tym, iż pracownik ma obowiązek brać udział w szkoleniu poza godzinami pracy. Nie ma takiego problemu z udziałem pracownika w szkoleniu w czasie pracy, tu pracownik nie może odmówić udziału. Zgoda pracownika jest już jednak niezbędna wtedy, takie szkolenie w czasie pracy pracownik musiałby opłacić. Także niezbędną jest zgoda w przypadku, gdy szkolenie miałoby się odbywać poza godzinami pracy.
Co do obowiązku udziału w szkoleniach pracownika, to wyjaśnień dla tego zagadnienia należy poszukiwać poprzez zastosowanie wykładni przepisów kodeksu pracy. Jedną z podstawowych zasad prawa pracy, wyrażoną w art. 17 kodeksu pracy jest prawo do podnoszenia przez pracowników kwalifikacji zawodowych. Przepis ten formułuje dyrektywę skierowaną do pracodawców nakazującą im ułatwianie podnoszenia pracownikom kwalifikacji zawodowych. Sformułowanie to jest powtórzone w art. 94, który zwiera przykładowy katalog obowiązków pracodawcy, które zostały uznane za najbardziej doniosłe dla funkcjonowania stosunku pracy.
Zatem pracodawca nie ma obowiązku szkolenia pracowników, ma natomiast ułatwiać im podnoszenie kwalifikacji zawodowych, jeżeli oni sami chcą te kwalifikacje podnosić. To sam pracownik powinien być zainteresowany podwyższaniem swoich kwalifikacji, a w związku z tym przejawiać w tym kierunku inicjatywę i zaangażowanie, pracodawca zaś ma jedynie obowiązek mu to ułatwić.
Z drugiej strony z całą pewnością obecnie nawet nie kierując pracownika na szkolenie pracodawca może wyznaczyć pracownikowi nie posiadającemu wymaganych kwalifikacji sposób i termin ich uzupełnienia. Skutkiem niedopełnienia takiego obowiązku może być uzasadnione wypowiedzenie warunków pracy lub płacy, a nawet wypowiedzenie umowy o pracę w sytuacji, gdy pracodawca nie ma możliwości dalszego zatrudniania pracownika bez uzupełnienia kwalifikacji zawodowych.
Ponadto bardzo prosimy o zapoznanie się z treścią odpowiedzi