Termin natychmiastowy a termin niezwłoczny

Pytanie:

"Często w prawie występują sformułowania "natychmiast" oraz "niezwłocznie". Czym sie one różnią?"

Odpowiedź prawnika: Termin natychmiastowy a termin niezwłoczny

Istniejący w prawie termin "niezwłocznego" spełnienie świadczenia oznacza obowiązek spełnienia go bez zbędnej zwłoki. Termin "niezwłocznie" oznacza więc termin realny, uwzględniający okoliczności miejsca i czasu. Nie można go utożsamiać z terminem natychmiastowym. Natychmiastowe spełnienie świadczenia oznacza, że powinno ono zostać spełnione w tym samym momencie, w którym nastąpiło wezwanie do jego spełnienia. O tym, czy świadczenie zostało spełnione niezwłocznie, a zatem należycie będą rozstrzygać okoliczności konkretnego przypadku. W praktyce czas niezbędny dłużnikowi do niezwłocznego wykonania zobowiązania kształtować się będzie niejednolicie. Spełnienie świadczenia stosownie do wezwania uzależnione być może nieraz od przedsięwzięcia różnych, często skomplikowanych czynności. Czynności te rzutują więc na czas w jakim świadczenie może zostać spełnione.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • miox 2017-10-20 12:05:02

    To jak rozumieć "niezwłocznie" w szczególnym przypadku, gdy dostawca energii nadużywa tego "czasu" w sposób nieograniczony i podłącza klientów w ponad 24h po uregulowaniu należności - kiedy to w gospodarstwie domowym już dawno powstaje szkoda w postaci wyrzuconej żywności na kwotę przewyższającą zadłużenie? Czy niezwłocznie to wtedy 3 dni czy 6-8h ? Czy interpretacja jest zależna od powagi ew. szkody? Czy realizacja wznowień usługi według: klucza "kolejności zgłoszeń" nie jest naruszeniem i jest zbędną zwłoką?


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika