Termin uzupełnienia wniosku

Pytanie:

"Złożony został wniosek o ustalenie warunków zabudowy i w trakcie trwającego postępowania administracyjnego poinformowano mnie pisemnie o konieczności uzupełnienia przedmiotowego wniosku w terminie 7 dni od otrzymania pisma . W przeciwnym wypadku pozostawi się podanie bez rozpoznania (Art. 64 par 2 Kpa). Ze względu na pewne okoliczności nie mogę uzupełnić wniosku w wyznaczonym terminie 7 dni o czym poinformowałem urząd gminy na piśmie podając przyczyny. Czy w opisanej sytuacji urząd gminy może wydłużyć termin uzupełnienia wniosku? "

Odpowiedź prawnika: Termin uzupełnienia wniosku

Wyznaczony przez organ administracyjny siedmiodniowy termin do uzupełnienia braków formalnych pisma jest terminem ustawowym i nie może być wydłużany ani skracany przez organ administracyjny ani z urzędu, ani na wniosek. Jeżeli jednak termin ten bezskutecznie upłynie i strona nie zdąży uzupełnić wniosku w wyznaczonym terminie, strona może złożyć wniosek o przywrócenie terminu do uzupełnienia wniosku na zasadzie i w trybie art. 58 i 59 Kodeksu postępowania administracyjnego.

W razie uchybienia terminowi strona może wnieść o przywrócenie terminu uprawdopodabniając, że uchybienie terminu nastąpiło bez jej winy; tylko w tym przypadku organ przywróci termin. O przywrócenie terminu należy wnieść w terminie 7 dni od dnia ustania przyczyny, dla której strona nie uzupełniła wniosku w terminie. Jednocześnie z wnioskiem o przywrócenie terminu należy uzupełnić wniosek o brakujące dokumenty. O przywróceniu terminu decyduje organ, do którego pierwotnie złożony był wniosek. Na odmowę przywrócenia terminu przysługuje stronie zażalenie.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika