Ubezwłasnowolnienie
Pytanie:
"Jestem w trakcie rozwodu, moja żona próbuje za wszelką cenę obrzydzić mi życie i doprowadzić do rozwodu z mojej winy. W tym celu złożyła doniesienie na policję, że ją pobiłem. Fakt ten miał miejsce cztery dni po neurohirurgicznej operacji guza mózgu. Załatwiła sobie obdukcję. Prokuratura sprawę p-ko mnie umorzyła. W związku z powyższym moja żona złożyła nowe doniesienie na policję, że jej groziłem śmiercią przez rozjechanie samochodem. Świadkiem tej rozmowy telefonicznej była podobno jej matka a moja teściowa, która podsłuchiwała rozmowy z drugiego aparatu. Czy i w jaki sposób w majestacie prawa mogę doprowadzić do zbadania mojej żony przez specjalistę psychiatrę, jestem bowiem przekonany (wskazuje na to jej zachowanie), że jest chora psychicznie?"
Odpowiedź prawnika: Ubezwłasnowolnienie
Do badania psychiatrycznego bez zgody żony może dojść podczas postępowania o ubezwłasnowolnienie jeśli zachodzą ku temu przesłanki.
Osoba, która ukończyła lat trzynaście, może być ubezwłasnowolniona całkowicie, jeżeli wskutek choroby psychicznej, niedorozwoju umysłowego albo innego rodzaju zaburzeń psychicznych, w szczególności pijaństwa lub narkomanii, nie jest w stanie kierować swym postępowaniem.
Wniosek o wszczęcie postępowania o ubezwłasnowolnienie może zgłosić miedzy innymi małżonek. Pamiętać jednak należy, że kto zgłosił wniosek o ubezwłasnowolnienie w złej wierze lub lekkomyślnie, podlega karze grzywny do jednego tysiąca złotych.
Osoba, która ma być ubezwłasnowolniona, musi być zbadana przez jednego lub więcej biegłych lekarzy psychiatrów. Sąd może, jeżeli na podstawie opinii dwóch biegłych lekarzy uzna to za niezbędne, zarządzić oddanie osoby, która ma być ubezwłasnowolniona, pod obserwację w zakładzie leczniczym na czas nie dłuższy niż sześć tygodni. W wyjątkowych wypadkach sąd może termin ten przedłużyć do trzech miesięcy.
Sprawy o ubezwłasnowolnienie należą do właściwości sądów okręgowych, które rozpoznają je w składzie trzech sędziów zawodowych. W sprawach tych właściwy jest sąd miejsca zamieszkania osoby, która ma być ubezwłasnowolniona, a w braku miejsca zamieszkania sąd miejsca jej pobytu.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?