Udowodnienie autentyczności złożonego podpisu
Pytanie:
"Kilka lat temu pożyczyłem swojemu znajomemu większą kwotę pieniędzy. Sporządziliśmy umowę pożyczki (nie była zarejestrowana w US). Znajomy pożyczki mi nie oddał więc zwróciłem się z tą sprawą do sądu. Mój znajomy zaprzeczył istnieniu umowy twierdząc że to jest nie jego podpis. Po zasięgnięciu opinii biegłego który stwierdził że podpis jest prawdziwy i należy do mojego znajomego, w tej chwili twierdzi, że dokument umowy jest podrobiony (sfałszowany), ponieważ kiedyś rzekomo dał mi kartkę ze swoim podpisem in blanco. W jaki sposób mogę udowodnić dalej autentyczność dowodu, bo po minie sędziego widzę że sprawa idzie w złym kierunku. "
Odpowiedź prawnika: Udowodnienie autentyczności złożonego podpisu
W pierwszej kolejności należy stwierdzić, że jeżeli strona zaprzecza prawdziwości dokumentu (twierdzi że jest sfałszowany) albo twierdzi, że zawarte w nim oświadczenie osoby, która je podpisała, od niej nie pochodzi, zobowiązana jest okoliczności te udowodnić. W związku z tym, to pański znajomy musi udowodnić, że umowa pożyczki została podrobiona, a nie Pan, że umowa jest autentyczna. Może Pan jednak wystąpić do sądu z wnioskiem o ustanowienie biegłego sądowego w celu zbadania prawdziwości pisma. Badanie prawdziwości pisma może nastąpić bez udziału biegłego. Ze względu jednak na to, że ekspertyza pisma ręcznego, a zwłaszcza podpisu zaliczana jest do jednej z najtrudniejszych technik w kryminalistyce, sąd z reguły powinien dopuścić dowód z opinii biegłego. Badanie prawdziwości pisma dokonuje się zwłaszcza przez porównanie pisma na zakwestionowanym dokumencie z pismem tej samej osoby na innych dokumentach niewątpliwie prawdziwych. Sąd w razie potrzeby może wezwać osobę, od której pismo pochodzi, na wyznaczony termin, w celu napisania podyktowanych jej wyrazów.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?