Ujawnienie budynku w księdze wieczystej.

Pytanie:

Gmina jest właścicielem nieruchomości zabudowanej budynkiem wielolokalowym. W księdze wieczystej nie został ujawniony budynek. Gmina wystąpiła do sądu o jego ujawnienie. Do wniosku dołączyła wypis i wyrys z ewidencji gruntów i budynków oraz wypis z kartoteki budynków. Niestety sąd odmówił ujawnienia budynku uzasadniając to tym, że wpisuje się jedynie budynki stanowiące odrębną nieruchomość albo budynki, z których wyodrębniono lokale stanowiące odrębną własność, albo budynki, w których znajdują się lokale, do których przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego,spółdzielcze prawo do lokalu użytkowego, albo budynki, do których przysługuje prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej.Czy takie stanowisko jest prawidłowe? Czy jeżeli gmina nie będzie chciała wyodrębnić samodzielnych lokali w budynku to nie będzie miała możliwości ujawnienia budynku w KW?

Masz inne pytanie do prawnika?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

W celu udzielenia odpowiedzi na Państwa zapytanie należy sięgnąć do ustawy z dnia 6 lipca 1982 r. o księgach wieczystych i hipotece (Dz.U.2001.124.1361 z późn. zm.). Jeden z jej przepisów wskazuje, jakiego rodzaju prawa i roszczenia mogą być ujawniane w księgach wieczystych:

 

Art. 16. 1. W wypadkach przewidzianych w przepisach ustawowych w księdze wieczystej, poza prawami rzeczowymi, mogą być ujawnione prawa osobiste i roszczenia.

2. W szczególności mogą być ujawniane:

1) prawo najmu lub dzierżawy, prawo odkupu lub pierwokupu, prawo dożywocia,

2) roszczenie o przeniesienie własności nieruchomości lub użytkowania wieczystego albo o ustanowienie ograniczonego prawa rzeczowego; dotyczy to także roszczeń przyszłych,

3) roszczenie wynikające z określenia zarządu lub sposobu korzystania z nieruchomości przez współwłaścicieli lub wieczystych użytkowników,

4) roszczenie współwłaścicieli wyłączające uprawnienie do zniesienia współwłasności.

5) wierzytelności banku hipotecznego zabezpieczone hipoteką oraz informacje, że zostały one wpisane do rejestru zabezpieczenia listów zastawnych, o którym mowa w ustawie z dnia 29 sierpnia 1997 r. o listach zastawnych i bankach hipotecznych (Dz. U. Nr 140, poz. 940, z 1998 r. Nr 107, poz. 669, z 2000 r. Nr 6, poz. 70 i Nr 60, poz. 702 oraz z 2001 r. Nr 15, poz. 148 i Nr 39, poz. 459),

6) prawo korzystania z budynku lub pomieszczenia mieszkalnego w oznaczonym czasie w każdym roku, o którym mowa w ustawie z dnia 13 lipca 2000 r. o ochronie nabywców prawa korzystania z budynku lub pomieszczenia mieszkalnego w oznaczonym czasie w każdym roku oraz o zmianie ustaw Kodeks cywilny, Kodeks wykroczeń i ustawy o księgach wieczystych i hipotece (Dz. U. Nr 74, poz. 855).

 

W nawiązaniu do powyższego należy stwierdzić, że ujawniane mogą być w szczególności pewne konkretne kategorie praw. W przypadku budynku, który nie stanowi odrębnej nieruchomości, jak też nie posiada wyodrębnionych lokali, które stanowiłyby własność, nie są spełnione przesłanki z art. 16 ustawy o księgach wieczystych. Wobec powyższego sąd zgodnie z prawem odmówił dokonania przedmiotowego ujawnienia budynku w księdze i rzeczywiście gmina w takiej sytuacji nie będzie miała możliwości przeprowadzenia tej czynności.

 

 

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE: