Pytanie klienta:
Odpowiedź prawnika:
Oczywiście mogą Państwo podjąć taka decyzję i złożyć do komornika wniosek o umorzenie egzekucji. Skutkiem takiego działania rozpocznie bieg termin przedawnienia roszczenia wobec tego dłużnika. Odrębnie biegnie przedawnienie wobec drugiego ze wspólników, co do którego komornik umorzył egzekucję. Przerwanie lub zawieszenie biegu przedawnienia w stosunku do jednego z dłużników solidarnych nie ma bowiem skutku względem współdłużników.
Wierzyciel nie musi w żaden sposób uzasadniać wniosku o umorzenie egzekucji. Wniosek taki nie wyłącza też zupełnie możliwości dalszej egzekucji wobec któregokolwiek ze wspólników. Dopóki bowiem roszczenie stwierdzone wyrokiem nie przedawni się, mogą Państwo skierować do komornika kolejny wniosek o wszczęcie postępowania egzekucyjnego.
Wierzyciel może też zrzec się roszczenia wobec jednego z dłużników lub wobec obu. Może też zawrzeć z jednym z nich lub z obojgiem ugodę, na mocy której zawiesi spłatę należności np. na okres 3 lat albo do czasu osiągnięcia przez dłużnika dochodów o określonej kwocie. Warto też pamiętać, że zwolnienie z długu lub zrzeczenie się solidarności przez wierzyciela względem jednego z dłużników solidarnych nie ma skutku względem współdłużników.