Umorzenie egzekucji na wniosek wierzyciela
Pytanie:
"Na krótko przed przedawnieniem uzyskałem informację o możliwości wyegzekwowania zasądzonej należności od mojego dłużnika. Komornik podjął czynności egzekucyjne w rezultacie doszło do zajęcia wynagrodzenia za pracę dłużnika. Co miesiąc komornik przekazuje mi kwoty które dla dłużnika są bardzo dużym obciążeniem a do spłaty całej należności z odsetkami i kosztami sądowymi i egzekucyjnymi pozostaje jeszcze bardzo dużo przyszłych potrąceń z wynagrodzenia za pracę (na razie pracuje dłużnik, który podobno nie ma żadnego majątku), dodatkowo doszedł drugi wierzyciel co w rezultacie obniżyło wpływy dla mnie. Dłużnik wystąpił do mnie z prośba wystąpienie do komornika z wnioskiem o umorzenie egzekucji do pozostałych kwot. W sumie należności przekazanych przez komornika mieści się kwota należności głównej i kosztów sądowych oraz dotychczasowych egzekucyjnych potrącanych za każdym razem przez komornika. Dłużnik uzasadnia to bardzo trudną sytuacją finansową i rodzinną oraz wskazuje na obciążenie tylko jego egzekucją ponieważ jego wspólnik w dawnej spółce cywilnej wobec którego umorzona została egzekucja z powodu bezskuteczności nie ponosi jakichkolwiek skutków finansowych za solidarny dług. Jako wierzyciel byłbym skłonny zadowolić się uzyskanymi dotychczas kwotami i umorzyć dochodzenie pozostałej części długu, tj. odsetek ustawowych za zwłokę zasądzonych przez sąd. Czy wierzyciel może w takiej sytuacji złożyć wniosek do komornika o umorzenie egzekucji co do pozostałych kwot mając na uwadze względy ludzkie z jednej strony, a z drugiej strony ostateczne zamknięcie możliwości dalszej egzekucji zarówno co do tego dłużnika, jak również wobec jego byłego wspólnika?"
Odpowiedź prawnika: Umorzenie egzekucji na wniosek wierzyciela
Oczywiście mogą Państwo podjąć taka decyzję i złożyć do komornika wniosek o umorzenie egzekucji. Skutkiem takiego działania rozpocznie bieg termin przedawnienia roszczenia wobec tego dłużnika. Odrębnie biegnie przedawnienie wobec drugiego ze wspólników, co do którego komornik umorzył egzekucję. Przerwanie lub zawieszenie biegu przedawnienia w stosunku do jednego z dłużników solidarnych nie ma bowiem skutku względem współdłużników.
Wierzyciel nie musi w żaden sposób uzasadniać wniosku o umorzenie egzekucji. Wniosek taki nie wyłącza też zupełnie możliwości dalszej egzekucji wobec któregokolwiek ze wspólników. Dopóki bowiem roszczenie stwierdzone wyrokiem nie przedawni się, mogą Państwo skierować do komornika kolejny wniosek o wszczęcie postępowania egzekucyjnego.
Wierzyciel może też zrzec się roszczenia wobec jednego z dłużników lub wobec obu. Może też zawrzeć z jednym z nich lub z obojgiem ugodę, na mocy której zawiesi spłatę należności np. na okres 3 lat albo do czasu osiągnięcia przez dłużnika dochodów o określonej kwocie. Warto też pamiętać, że zwolnienie z długu lub zrzeczenie się solidarności przez wierzyciela względem jednego z dłużników solidarnych nie ma skutku względem współdłużników.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?