Umorzenie udziałów a zgłoszenie do KRS

Pytanie:

"Czy umorzenie automatyczne udziałów z czystego zysku powinno być zgłoszone do KRS w sytuacji, kiedy w ciągu miesiąca w miejsce umorzonych udziałów wejdzie nowy wspólnik? Kapitał więc się nie zmieni. Co w tej sytuacji powinno być zgłoszone do KRS?"

Odpowiedź prawnika: Umorzenie udziałów a zgłoszenie do KRS

Jeżeli umorzenie nie powoduje obniżenia kapitału zakładowego, nie ma konieczności zgłaszania faktu umorzenia udziałów w KRS. Zgłoszenie jest konieczne wówczas, gdy umorzenie powoduje obniżenie kapitału. Skoro umorzenie następuje z czystego zysku i nie powoduje obniżenia kapitału, samego faktu umorzenia nie zgłasza się do KRS-u. Jednakże w wyniku umorzenia zmienia się struktura udziałowców spółki. Dane o udziałowcach spółki podlegają zgłoszeniu do KRS. Jeżeli więc w wyniku umorzenia doszło do zmiany struktury udziałowców w spółce (np. umorzenie udziałów było wynikiem śmierci jednego ze wspólników), należy zgłosić do KRS fakt zmiany struktury udziałowców w spółce.

Po umorzeniu udziałów z zysku powstaje sytuacja, w której ilość udziałów pomnożona przez ich nominalną wartość jest niższa niż wartość kapitału zakładowego (który nie uległ obniżeniu).  Jeżeli po umorzeniu udziałów wspólnicy chcieliby dostosować te wartości poprzez zwiększenie wartości nominalnej udziału - to taka zamiana wymaga zmiany umowy spółki i zgłoszenia tej zmiany do KRS.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Magdalena 2019-03-01 12:58:14

    Witam, czy w sytuacji kiedy spółka nabyła umorzone udziały z czystego zysku bez wynagrodzenia za zgodą wspólnika, który posiadał mniej niż 10 % udziałów, ten fakt też należy zgłosić do KRS?


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika