Umowa dzierżawy części działki

Pytanie:

"Czy możliwe jest wydzierżawienie jedynie części danej nieruchomości gruntowej?"

Odpowiedź prawnika: Umowa dzierżawy części działki

Przypomnieć należy, że zgodnie z art. 693. § 1 Kodeksu cywilnego przez umowę dzierżawy wydzierżawiający zobowiązuje się oddać dzierżawcy rzecz do używania i pobierania pożytków przez czas oznaczony lub nie oznaczony, a dzierżawca zobowiązuje się płacić wydzierżawiającemu umówiony czynsz.

Przedmiotem dzierżawy może być jedynie część działki, najczęściej jednak chodzi o wyodrębnione części danej nieruchomości.

W takim wypadku w umowie konieczne byłoby jednak wyszczególnienie, o jakie dokładnie tereny chodzi – ze wskazaniem dzierżawionej powierzchni i ich umiejscowienia na mapie ewidencyjnej (np. w formie określenia „od północy”, „w części przylegającej do działki nr …”, „od linii wysokiego napięcia do granicy z działką nr….”.


Michał Włodarczyk

Radca Prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika