Umowa lojalnościowa z pracownikiem

Pytanie:

"Jaki jest tryb wprowadzenia umowy lojalnościowej z pracownikiem do obowiązującej już umowy o pracę? Chodzi mi o obowiązek zwrotu kosztów szkolenia w całości lub odpowiednim stosunku, w razie niespełnienia warunku okresu minimalnego zatrudnienia u pracodawcy. Czy jest to forma aneksu do umowy, czy osobna umowa?"

Odpowiedź prawnika: Umowa lojalnościowa z pracownikiem

Zawarcie tzw. “lojalki” dopuszczalne jest zarówno w formie odrębnej umowy, jak również aneksu do umowy o pracę. Przy czym taki aneks jest odrębną umową, a nie częścią (punktem, paragrafem, czy ustępem) umowy o pracę. Taki aneks jest zatem traktowany jako odrębna umowa.

Zaznaczyć należy, że “lojalka” nie ma żadnego wpływu na możliwość wypowiedzenia umowy o pracę przez pracownika. Jest ona traktowana jako przyjęcie przez pracownika odpowiedzialności finansowej za jego wyszkolenie, w sytuacji, gdy nie zostanie spełniony określony warunek – tu w postaci przepracowania określonego minimalnego okresu czasu.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • essie 2012-06-28 23:47:00

    Czy pracodawca może zażądać od pracownika podpisania umowy lojalnościowej, nie oferując w zamian nic? Jesli pracownik podpisał taką umowę, to co mu grozi?

  • piotr 2012-02-17 20:57:25

    Czy pracodawca może zażądać od pracownika podpisania umowy lojalnościowej, nie oferując w zamian żadnych szkoleń, wyjazdów i innych? Innymi słowy, kiedy pracodawca może żadać od pracownika podpisania umowy lojalnościowej?


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika