Umowa o pracę a powołanie do wojska
Pytanie:
Mam umowę o pracę na 2 lata a dostałem wezwanie do wojska na 01.08.2006 na 9 miesięcy. Czy jak wrócę z wojska to pracodawca ma obowiązek mnie znów przyjąć do pracy?
Masz inne pytanie do prawnika?
ODPOWIEDŹ PRAWNIKA
Osoba powołana do odbycia czynnej służby wojskowej podlega szczególnej ochronie stosunku pracy. W okresie między dniem doręczenia pracownikowi karty powołania do czynnej służby wojskowej a jej odbyciem stosunek pracy nie może być przez pracodawcę ani wypowiedziany, ani rozwiązany. Nawet jeżeli wypowiedzenie zostało złożone wcześniej, ale jego okres nie zdążył upłynąć przed doręczeniem katy powołania, wypowiedzenie staje się bezskuteczne (umowa o pracę może w takiej sytuacji ulec rozwiązaniu na żądanie pracownika). Pracodawca, który zatrudniał pracownika w dniu powołania, ma obowiązek zatrudnić go na poprzednio zajmowanym stanowisku lub na stanowisku równorzędnym pod względem rodzaju pracy oraz wynagrodzenia, jeżeli w ciągu trzydziestu dni od dnia zwolnienia ze służby pracownik zgłosił się do tego zakładu w celu podjęcia pracy. Niezachowanie tego terminu powoduje wygaśnięcie stosunku pracy, chyba że nastąpiło z przyczyn usprawiedliwiających nieobecność w pracy.
Należy jednak pamiętać, że szczególna ochrona zostaje wyłączona, jeżeli zaistnieją okoliczności uzasadniające rozwiązanie stosunku pracy z winy pracownika albo też w razie likwidacji czy upadłości pracodawcy. W tych sytuacjach stosuje się zasady ogólne.
Potrzebujesz porady prawnej?
DODAJ KOMENTARZ
ZOBACZ TAKŻE:
-
11.10.2018
Okres wypowiedzenia - Ile wynosi i kiedy możliwe jest skrócenie okresu wypowiedzenia?
Regulacje Kodeksu pracy przewidują zasadniczo dwa wypadki, których możliwe jest skrócenie okresu wypowiedzenia. Pierwszy wynika z art. 36 § 6 k.p., zgodnie z którym strony mogą (...)
-
16.10.2017
Umowa o pracę - Co musisz wiedzieć o umowie o pracę?
Kodeks pracy wyróżnia następujące podstawowe rodzaje umów o pracę: umowa na okres próbny, umowa na czas określony, umowa na czas nieokreślony. Umowa (...)
-
-
18.9.2018
Umowa zlecenie - Co musisz wiedzieć o umowie zlecenie
Z tego tekstu dowiesz się, czym umowa zlecenie różni się od umowy o dzieło. Czy zlecenie obejmuje wyłącznie dokonywanie czynności prawnych? Czy w każdym czasie możesz wypowiedzieć umowę (...)
-
31.3.2016
Wygaśnięcie umowy o pracę
Kodeks pracy przewiduje, iż umowa o pracę ulega albo rozwiązaniu, albo wygaśnięciu . W kwestii sposobów rozwiązania umowy o pracę, stosowną regulację ustawodawca wpisał zbiorczo (...)
-
23.8.2018
Najniższa krajowa 2018 - ile wynosi najniższa krajowa brutto i netto?
Wzrosła najniższa krajowa. Od 1 stycznia 2018 roku pracowników otrzymujących minimalne wynagrodzenie za pracę czeka podwyżka. Płaca minimalna wzrośnie wtedy do 2.100 złotych. To o 5% i jednocześnie (...)
KOMENTARZE (0)
Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!