Umowa użyczenia mieszkania
Pytanie:
"Mój teść chce użyczyć swojemu synowi i mnie mieszkanie. Doczytaliśmy się, że można to zrobić spisując umowę użyczenia. Moje pytanie brzmi: czy wystarczy, że na umowie znajdą się jedynie podpisy użyczającego i biorącego w używanie? Czy na podstawie takiej umowy biorący w używanie może dokonywać odpisów podatkowych związanych z remontem tego mieszkania?"
Odpowiedź prawnika: Umowa użyczenia mieszkania
Umowa użyczenia jest umową niesformowalizowaną. Dla celów dowodowych warto ją zawrzeć na piśmie. Wystarczy, jeśli z jej treści będzie wynikało, że chodzi o użyczenia wskazanego lokalu i będzie opatrzona podpisami użyczającego i biorącego w używanie. Użyczenie tworzy po stronie biorącego w używanie tytuł prawny do lokalu, który jest warunkiem skorzystania z ulgi remontowej. Dla uniknięcia jednak wątpliwości dobrze byłoby przewidzieć w umowie użyczenia, że remonty taki będą przeprowadzane i że biorącemu w używanie nie przysługuje z tego tytułu żaden zwrot kosztów ze strony użyczającego. Należy tez pamiętać, że jeżeli część nieruchomości zostanie użyczona osobie spoza rodziny, to z punktu widzenia podatkowego takie użyczenie będzie potraktowane jak najem i będzie naliczany podatek po stronie użyczającego.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?