Umowa z odroczeniem zapłaty

Pytanie:

"Czy przeniesienie prawa własności w formie aktu notarialnego z jednoczesnym zastrzeżeniem w tym samym akcie, że pozostała część (55%) zapłaty nastąpi w terminie późniejszym nie narusza zasad prawa? Czy pozostałą część zapłaty za nieruchomość można zabezpieczyć wekslem gwarancyjnym i jakie należy sporządzić dokumenty zabezpieczające i umowę przeniesienia własności oraz weksel gwarancyjny?"

Odpowiedź prawnika: Umowa z odroczeniem zapłaty

W przedstawionej sytuacji mamy do czynienia z umową, w wyniku której zbyta ma zostać nieruchomość. Zawarta ona jednak została z zastrzeżeniem warunku (część zapłaty nastąpi w terminie późniejszym). Oznacza to iż dla przeniesienia własności konieczne będzie zawarcie przez strony dodatkowego porozumienia obejmującego ich bezwarunkową zgodę na niezwłoczne przejście własności. Umowa ta sporządzona być powinna w formie aktu notarialnego, a zobowiązanie do przeniesienia własności, którego wykonaniem jest ta właśnie umowa, powinno być w tym akcie wymienione. Zabezpieczeniem zawarcia tej umowy może być weksel gwarancyjny (tzn. weksel własny czy trasowany in blanco). Chodzi tu o weksel niezupełny w chwili jego wystawienia (tzn. nie posiadający wszystkich elementów weksla), na którym to dokumencie znajdują się podpisy takich osób jak wystawca, akceptant czy nawet tylko poręczyciel. Dla wierzyciela duże znaczenie może mieć podpis akceptanta. Jeżeli bowiem dokonany został akcept weksla in blanco stworzone zostało dla wierzyciela bardzo silne zabezpieczenie. Niezupełność weksla dotyczy natomiast choćby jednego z koniecznych składników. Może tu chodzić o wysokość sumy wekslowej, datę wystawienia czy płatności. Wydaje się, iż weksel opiewający na brakującą część zapłaty wystawiony bez daty płatności jest w tej sytuacji dobrym zabezpieczeniem wierzytelności.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika