Umowa o finansowanie studiów pracownika

Pytanie:

"Firma zawarła umowę z pracownikiem, z której wynika że pracodawca płaci za studia pracownika, a pracownik po ukończeniu studiów zobowiązuje się pracować na chwałę pracodawcy przez okres 1 roku. W umowie przewidziano, że jeżeli pracownik rozwiąże umowę o pracę przed tym terminem jest zobowiązany zwrócić otrzymane świadczenia. Czy jeżeli pracownik rozwiąże umowę o pracę po 6 miesiącach od ukończenia studiów, to ma obowiązek zwrócić pracodawcy całość otrzymanego świadczenia, czy może połowę (proporcja do przepracowanego czasu)? Do umowy mają zastosowanie przepisy rozporządzenia Ministrów Edukacji Narodowej oraz Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 12 października 1993 r. w sprawie zasad i warunków podnoszenia kwalifikacji zawodowych i wykształcenia ogólnego dorosłych (Dz.U. nr 103, poz. 472)oraz przepisy Kodeksu cywilnego. "

Odpowiedź prawnika: Umowa o finansowanie studiów pracownika

O zasadach zwrotu przez pracownika kosztów studiów pokrytych przez pracodawcę decyduje przede wszystkim fakt, czy pracownik odbywał studia na podstawie skierowania przez pracodawcę, czy też też pracodawca nie kierował pracownika na studia, a pokrywał koszty studiów na podstawie zawartej z pracownikiem umowy.

Zgodnie z § 6 ust. 2 rozporządzenia w sprawie zasad i warunków podnoszenia kwalifikacji zawodowych i wykształcenia ogólnego dorosłych pracownik skierowany na studia przez pracodawcę i otrzymujący od pracodawcy świadczenia na poczet tych studiów, w razie rozwiązania umowy o pracę z przyczyn wymienionych w § 6 ust. 2 w/w rozporządzenia, zobowiązany jest do zwrotu poniesionych przez pracodawcę kosztów proporcjonalnie do czasu, który pracownik zobowiązał się nie rozwiązywać umowy o pracę z pracodawcą. Przykładowo jeżeli umowa zawarta została na 1 rok po ukończeniu przez pracownika studiów, a pracownik rozwiąże umowę o pracę po 6 miesiącach od ukończenia studiów, zobowiązany będzie do zwrotu pracodawcy 50% kwoty wydatkowanej na pokrycie kosztów studiów pracownika.

W § 6 ust. 2 w/w rozporządzenia wymienione są przypadki rozwiązania umowy o pracę, które będą rodziły odpowiedzialność pracownika z tytułu zawartej z pracodawcą umowy. Są to:

  • rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem przez pracownika

  • rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia przez pracodawcę z winy pracownika

  • rozwiązanie umowy o pracę w wyniku porzucenia pracy.

W § 6 ust. 4 w/w rozporządzenia wymienione są natomiast przyczyny rozwiązania umowy o pracę, które nie rodzą obowiązku zwrotu pracodawcy poniesionych kosztów szkolenia. Są to:

  • rozwiązanie umowy o pracę z powodu szkodliwego wpływu wykonywanej pracy na zdrowie pracownika, stwierdzone orzeczeniem lekarskim wydanym w trybie odrębnych przepisów, w razie gdy zakład pracy nie przeniósł go do innej pracy odpowiedniej ze względu na stan zdrowia i kwalifikacje zawodowe w terminie wskazanym w orzeczeniu lekarskim,

  • rozwiązanie umowy o pracę spowodowane brakiem możliwości dalszego zatrudnienia ze względu na inwalidztwo lub utratę zdolności do wykonywania dotychczasowej pracy,

  • rozwiązanie umowy o pracę spowodowane przeprowadzeniem się pracownika do innej miejscowości w związku ze zmianą miejsca zatrudnienia małżonka,

  • rozwiązanie umowy spowodowane przeprowadzeniem się pracownika do innej miejscowości ze względu na zawarcie związku małżeńskiego z osobą zamieszkałą w tej miejscowości.

Należy też zaznaczyć, że w/w rozporządzenie reguluje jedynie sytuację, gdy pracodawca skierował pracownika na studia, natomiast nie ma zastosowania do sytuacji gdy pracodawca finansuje studia pracownika, na które go nie kierował (uchwała Sądu Najwyższego – Izba Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych z dnia 10 marca 2005 r. II PZP 2/2005). W sytuacji, gdy pracodawca nie kierował pracownika na studia, do umowy o zwrot kosztów studiów zawartej między pracownikiem a pracodawcą, znajdą zastosowanie ogólne przepisy prawa cywilnego. Zgodnie z zasadą swobody umów strony mogą zawrzeć taką umowę, i w razie rozwiązania przez pracownika umowy o pracę, odpowiedzialność pracownika kształtowała się będzie według zasad zawartych w treści łączącej strony umowy. Jeżeli w umowie nie będzie nic o obowiązku zwrotu przez pracownika kosztów studiów proporcjonalnie do przepracowanego okresu po zakończeniu studiów, pracownik będzie obowiązany do zwrotu całej kwoty kosztów, które pracodawca poniósł.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika