*Umowa zlecenia - zajęcie wierzytelności

Pytanie:

"Otrzymałem zajęcie wierzytelności osoby, z którą podpisałem umowę zlecenie. Jest to zajęcie inne niż alimentacyjne. Osoba ta nie jest moim pracownikiem. Umowa zlecenia opiewa na kwotę 2 000 zł brutto. Czy w związku z tym potrącając egzekwowaną kwotę jestem zobligowany do pozostawienia zleceniobiorcy kwoty wolnej od zajęcia (kwota najniższego wynagrodzenia po odliczeniu składek i zaliczki na podatek dochodowy), czy powinienem potrącać całość wierzytelności, czy tylko połowę?"

Odpowiedź prawnika: *Umowa zlecenia - zajęcie wierzytelności

Ochrona wynagrodzenia, polegająca na wprowadzeniu pewnych limitów potrąceń, dotyczy umowy o pracę. Z opisu sytuacji wynika, że chodzi o coś zupełnie innego - o zajęcie wierzytelności. Jest to zupełnie inny sposób egzekucji niż zajęcie wynagrodzenia za pracę, właściwy zresztą w przypadku, gdy dłużnik nie jest pracownikiem (w rozumieniu prawa pracy), lecz zleceniobiorcą. Przy zajęciu wierzytelności kwotę, jaką otrzymuje zleceniobiorca, traktuje się nie jako "wynagrodzenie za pracę", lecz jako wierzytelność. W związku z tym nie mają tu zastosowania limity z kodeksu pracy - wierzytelności może zostać zajęta w całej wysokości.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika