Upływ terminu do powołania się na błąd

Pytanie:

"Czy pisemne uchylenie się od skutków prawnych oświadczenia woli z powodu błędu może mieć skutki prawne, jeżeli dotyczyło czynności nie będącej czynnością nieodpłatną i nastąpiło po upływie roku od wykrycia błędu? W jaki sposób i w jakim czasie można uchylić się od skutków prawnych wywołanych przez ww. pisemne uchylenie? "

Odpowiedź prawnika: Upływ terminu do powołania się na błąd

Aby skutecznie uchylić się od skutków prawnych oświadczenia woli złożonego pod wpływem błędu należy wykazać, iż błąd został przez drugą stronę wywołany lub o błędzie tym druga strona wiedziała lub z łatwością mogła się dowiedzieć. Możliwość uchylenia się od skutków prawnych istnieje tylko wówczas, gdy błąd był istotny. Możliwość uchylenia się od skutków prawnych wygasa po upływie roku od momentu wykrycia błędu. Jeżeli od momentu wykrycia błędu minął już rok, uchylenie się od skutków oświadczenia woli jest nieskuteczne. Wobec tego nie ma potrzeby uchylenia się od pisma, w których spółdzielnia uchyla się od skutków swego oświadczenia woli, jeżeli oświadczenie było spóźnione.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika