Pytanie klienta:
Odpowiedź prawnika:
Przede wszystkim należy ustalić jaka czynność prawna została dokonana i czy nie jest w tym przypadku wymagane pełnomocnictwo ogólne do dokonania czynności prawnej, dla którego przewidziana jest z zastrzeżeniem nieważności forma pisemna. W niektórych przypadkach prawo przewiduje także konieczność udzielenia pełnomocnictwa w innej szczególnej formie. Zasadne jest też pytanie czy osoba udzielająca pełnomocnictwa jest upoważniona do jego udzielenia pracownikowi. Jeżeli uznać, że pełnomocnictwo zostało udzielone w sposób prawidłowy, należy wskazać co następuje:
-
Dokument podrobiony - jest to dokument sporządzony przez osobę, która nie występuje jako autor tego dokumentu (urzędowego lub prywatnego). Celem podrobienia dokumentu jest wywołanie wrażenia, że został on sporządzony przez określoną osobę fizyczną lub organ właściwej jednostki organizacyjnej i że zawarte w nim oświadczenie pochodzi od tych podmiotów.
-
Przerobienie dokumentu (zarówno urzędowego, jak i prywatnego) polega natomiast na dokonaniu pewnych zmian w jego treści. Dokument więc w rzeczywistości pochodzi od podmiotu sporządzającego go, jednakże treść zawartego w nim oświadczenia zostaje w pewnym zakresie zmieniona (przerobiona), zniekształcając tym samym zawarte w dokumencie oświadczenie.
W świetle powyższego konieczne byłoby więc rozważenie ważności dokonanej czynności prawnej ze względu raczej na sposób udzielenia pełnomocnictwa, czy też przekroczenia zakresu udzielonego pełnomocnictwa, jako że okoliczność podrobienia czy też przerobienia dokumentu w tym przypadku raczej nie zachodzi. Skoro, jak wynika z przedstawionego stanu faktycznego, pracownik był skutecznie i właściwie upoważniony do dokonania danej czynności prawnej, nie zachodzi przesłanka przerobienia czy też podrobienia dokumentu.