Uprawnienia do założenia księgi wieczystej

Pytanie:

"Prawo własnościowe do lokalu spółdzielczego jest współwłasnością małżeńską. Jeden z małżonków (mąż) jest członkiem spółdzielni mieszkaniowej. Dla posiadanego przez nich lokalu można ustanowić księgę wieczystą. Czy żona może (bez wiedzy męża) lub wbrew jego woli wystąpić samodzielnie o założenie księgi wieczystej?"

Odpowiedź prawnika: Uprawnienia do założenia księgi wieczystej

Jak wskazano w opisie sytuacji, własnościowe prawo do lokalu spółdzielczego wchodzi w skład majątku wspólnego małżonków, w związku z czym stają się oni współwłaścicielami lokalu. Co do zasady, wniosek o założenie księgi wieczystej powinien być złożony i podpisany przez obojga małżonków (współwłaścicieli). Jednakże żona, jako współwłaściciel, może również samodzielnie złożyć wniosek o założenie księgi wieczystej, ale wówczas będzie ona ujawniona jako jedyny właściciel lokalu (jeżeli nie wskaże, że lokal ten wchodzi do wspólności majątkowej małżeńskiej). Po wydaniu postanowienia o założeniu księgi wieczystej (które zostanie doręczone tylko żonie jako wnioskodawcy), mąż będzie mógł żądać, na podstawie art. 10 ustawy z dnia 6 lipca 1982 r. o księgach wieczystych i hipotece (Dz.U. 2001 r. Nr 124, poz. 1361 ze zm.) usunięcia niezgodności między rzeczywistym stanem, a tym ujawnionym w księdze wieczystej, i na tej podstawie wpisać się jako drugi współwłaściciel.

W kwestii zakładanie księgi wieczystej proponujemy zapoznać się z artykułem zatytułowanym Księgi wieczyste – założenie i wpis do księgi wieczystej.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika