Uprawnienia współwłaściciela

Pytanie:

"Jestem współwłaścicielem domu mieszkalnego (w częściach ułamkowych po 50%). Stanowi on współwłasność drugiej osoby. Umownie podzieliliśmy go do użytkowania między siebie, gdyż nie posiada on wyodrębnionych lokali. Niedawno osoba ta (współwłaściciel) zameldowała w budynku osobę, która jej pomaga i często tam nocuje. Czy bez mojej zgody mogła to zrobić? Jakie mogę podjąć kroki, jeżeli się z tym nie zgadzam?"

Odpowiedź prawnika: Uprawnienia współwłaściciela

Art. 198 kodeksu cywilnego przewiduje, iż każdy ze współwłaścicieli może rozporządzać swoim udziałem bez zgody pozostałych współwłaścicieli. W Pańskim przypadku jednak trudno ustalić, zakres udziałów w budynku mieszkalnym obu współwłaścicieli (brak wyodrębnienia lokali) oraz co pozostaje rzeczą wspólną. Wydaje się, że warto byłoby dokonać podziału nieruchomości wspólnej do użytkowania w trybie określonym w art. 206 kc tak, aby każdy ze współwłaścicieli mógł mieć wydzieloną część nieruchomości do wyłącznego użytku. Potrzebny jest do tego pozew złozony do sądu, który będzie rozpatrzony w postępowaniu procesowym.

W aktualnym stanie rzeczy należy uznać, iż do zameldowania osoby trzeciej we wspólnej nieruchomości potrzebna była zgoda drugiego współwłaściciela. Trzeba tu bowiem stosować przepisy o zarządzie rzeczą wspólną. Precyzyjna odpowiedź na pytanie, czy zameldowanie osoby trzeciej w nieruchomości wspólnej przez jednego ze współwłaścicieli bez zgody drugiego jest czynnością zwykłego zarządu rzeczą wspólną, czy czynnością przekraczającą zakres zwykłego zarządu. Skoro jednak uznaje się w doktrynie, iż np. czynność użyczenia określonej części nieruchomości przekracza zakres czynności zwykłego zarządu tą nieruchomością, tym bardziej do tego typu czynności zaliczyć trzeba czynność polegającą na użyczeniu wraz z dokonaniem obowiązku meldunkowego. Skoro tak, niezbędna była zgoda drugiego współwłaściciela (art. 199 kc).


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika