Uprawnienia współwłaściciela rzeczy
Pytanie:
"Czy udziały w rzeczy wspólnej decydują o tym, w jakim zakresie każdy ze współwłaścicieli może korzystać z rzeczy?"
Odpowiedź prawnika: Uprawnienia współwłaściciela rzeczy
Zgodnie z art. 206 Kodeksu cywilnego
Każdy ze współwłaścicieli jest uprawniony do współposiadania rzeczy wspólnej oraz do korzystania z niej w takim zakresie, jaki daje się pogodzić ze współposiadaniem i korzystaniem z rzeczy przez pozostałych współwłaścicieli.
Uprawnienie współwłaściciela do współposiadania rzeczy wspólnej polega na tym, że tak jak każdy inny współwłaściciel może on posiadać całą rzecz i korzystać z niej. Jest to więc wspólne uprawnienie, bo żadnemu współwłaścicielowi nie przysługuje z tytułu udziału we własności prawo do wyłącznego korzystania z jakiejś określonej części rzeczy. Należy wskazać, że w zasadzie wielkość udziałów we współwłasności nieruchomości nie ma wpływu na możliwość z niej korzystania. Z wyroku Sądu Najwyższego z dnia 3 października 2003r., sygn. III CKN 450/2001, LexPolonica nr 2025310 wynika, że „uprawnienie do korzystania z rzeczy wspólnej jest niezależne od wielkości udziałów. Uprawnienie to przysługuje współwłaścicielowi bezwzględnie, chociażby nawet uchylał się on ponoszenia ciężarów i nakładów na rzecz. Pokrzywdzeni współwłaściciele mogą w odrębnym trybie dochodzić swoich roszczeń, nie mogą natomiast odmówić współwłaścicielowi prawa do współposiadania i korzystania z rzeczy wspólnej”.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?