Urlop dla poratowania zdrowia

Pytanie:

"Na jakich zasadach udzielany jest urlop zdrowotny dla nauczycieli w celu poratowania zdrowia. Jaki lekarz może podpisać wniosek itp.?"

Odpowiedź prawnika: Urlop dla poratowania zdrowia

Nauczyciele zatrudnieni w pełnym wymiarze na czas nieokreślony mogą skorzystać z urlopu dla poratowania zdrowia po przepracowaniu, co najmniej 5 lat w szkole. Znowelizowany art. 73 Karty Nauczyciela w sposób szczegółowy ustala, jakie okresy wlicza się do nieprzerwanej pięcioletniej pracy. Są nimi: czasowa niezdolność do pracy wskutek choroby oraz urlopy inne niż wypoczynkowy, jeżeli okresy te łącznie trwają nie dłużej niż 6 miesięcy. Jeżeli przekraczają one 6 miesięcy, wymagany okres do nabycia prawa do urlopu zdrowotnego przedłuża się o ten czas. Płatnego urlopu dla poratowania zdrowia udziela się, w celu przeprowadzenia zaleconego leczenia, w wymiarze nie przekraczającym jednorazowo 1 roku. Jeżeli nauczycielowi do nabycia prawa do emerytury brakuje mniej niż 1 rok, płatny urlop dla poratowania zdrowia nie może być udzielony na okres dłuższy niż do końca miesiąca kalendarzowego poprzedzającego miesiąc, w którym nauczyciel przechodzi na emeryturę. Orzeczenie o potrzebie udzielenia nauczycielowi urlopu dla poratowania zdrowia wydaje na podstawie przeprowadzonego badania stanu zdrowia lekarz ubezpieczenia zdrowotnego leczący nauczyciela. Lekarz ten podejmuje czynności mające na celu wydanie orzeczenia, po otrzymaniu od nauczyciela zaświadczenia dyrektora szkoły, w której jest zatrudniony, potwierdzającego prawo do ubiegania się o urlop dla poratowania zdrowia. W celu wydania orzeczenia o stanie zdrowia lekarz przeprowadza osobiście badanie nauczyciela oraz kieruje go na badania diagnostyczne lub specjalistyczne, których wykonanie uzna za niezbędne do prawidłowej oceny stanu zdrowia nauczyciela. W przypadku stwierdzenia potrzeby udzielenia urlopu dla poratowania zdrowia nauczycielowi, lekarz wpisuje do dokumentacji medycznej nauczyciela orzeczenie o stanie zdrowia, zalecone leczenie oraz informację dotyczącą zatrudnienia i działalności, których wykonywanie jest sprzeczne z celami tego urlopu. Orzeczenie to sporządzane jest w dwóch egzemplarzach, z których jeden otrzymuje nauczyciel, a drugi pozostaje w dokumentacji medycznej. Informacje o wydanym nauczycielowi orzeczeniu wpisuje się do jego dokumentacji medycznej; odbiór orzeczenia nauczyciel potwierdza własnoręcznym podpisem. Orzeczenie o potrzebie powstrzymania się nauczyciela od pracy w celu przeprowadzenia zaleconego leczenia wydaje komisja lekarska, działająca w specjalistycznym publicznym zakładzie opieki zdrowotnej właściwym ze względu na miejsce zamieszkania nauczyciela na podstawie Komisja orzeka na podstawie: - przeprowadzonego badania lekarskiego, - przekazanej komisji przez lekarza leczącego nauczyciela jego dokumentacji medycznej, zawierającej opinie na temat potrzeby zdrowotnej ubiegania się nauczyciela o urlop dla poratowania zdrowia oraz opis zaleconego leczenia, - wyników dodatkowych konsultacji specjalistycznych i badań pomocniczych, na które skieruje nauczyciela komisja.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • sarna 2013-09-21 10:58:02

    pracuję w szkole w gimnazjum jako sprzątaczka i pojawił się problem zdrowotny i dość poważny gdyż jest to praca nie łatwa mam dużo do sprzątania a zwłaszcza salę gimnastyczna i schody jest ich około 50 stopni i szczerze mówiąc straciłam sprawność w prawej ręce a dokładnie bark lewy i nie mogę sobie już poradzić nie ogarniam tego wszystkiego czy mogę skorzystac z urlopu zdrowotnego ??


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika