Urlop macierzyński a stawiennictwo w sądzie
Pytanie:
"Otrzymałam wezwanie na sprawę o ustalenie kontaktów z dzieckiem przez mojego byłego męża, jej ojca. W tej chwili jestem na urlopie macierzyńskim, jesteśmy już 3 lata po rozwodzie. Do tej pory kontakty z córką utrzymywali jedynie dziadkowie ze strony byłego męża. Chciałabym wystąpić na tej sprawie o ograniczenie władzy rodzicielskiej i nadzór kuratorski, ponieważ przeciwko byłemu mężowi było prowadzone śledztwo o doprowadzenie córki do obcowania płciowego. Chciałabym bardziej się do tej sprawy przygotować. Czy mam prawo domagać się odroczenia sprawy ze względu na urlop macierzyński? "
Odpowiedź prawnika: Urlop macierzyński a stawiennictwo w sądzie
Zgodnie z kodeksem postępowania cywilnego sąd odracza rozprawę, gdy stwierdzi nieprawidłowość w doręczeniu wezwania lub gdy nieobecność strony jest wywołana nadzwyczajnym wydarzeniem lub inna przeszkodą, której nie można przezwyciężyć. Jeśli wezwanie zostało doręczone prawidłowo, rozprawa może zostać odroczona, jeśli nieobecność jest spowodowana jakimś nadzwyczajnym wydarzeniem lub nie dającą się przezwyciężyć przeszkodą. Za nadzwyczajne wydarzenia uznaje się np. śmierć bliskiej osoby, katastrofę kolejową, zerwanie mostu, zamieć. Przykładowe przeszkody, które nie dają się przezwyciężyć to choroba lub przerwa w komunikacji. Natomiast dotychczasowa praktyka wskazuje iż, np. leczenie uzdrowiskowe lub urlop wypoczynkowy nie może zostać uznane za przeszkodę niemożliwą do przezwyciężenia.
Przebywanie na urlopie macierzyńskim nie jest wprost równoznaczne z niemożnością stawiennictwa w sądzie, więc automatycznie nie może zostać uznane za nadzwyczajne wydarzenie lub nie dającą się usunąć przeszkodę. W ocenie sytuacji należy uwzględnić jak długi okres upłynął od momentu urodzenia dziecka, możliwość zostawienia dziecka pod opieką męża, opiekunki lub zaufanej osoby, a także inne czynniki np. stan zdrowia dziecka- czy nie wymaga stałej opieki. Inaczej bowiem przedstawi się kwestia możliwości uczestnictwa w sprawie samotnej matki kilkutygodniowego niemowlaka niż matki nieco starszego dziecka, która jest w stanie zapewnić mu właściwą opiekę podczas swojej nieobecności. W celu odroczenia sprawy powinna Pani skierować do sądu wniosek o odroczenie, w którym powinna Pani opisać swoją sytuację domową, rodzinną z uwzględnieniem wszystkich czynników, które uniemożliwiają uczestnictwo w sprawie.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?