Urlop zdrowotny pracownika socjalnego

Pytanie:

"Z ustawy o pomocy społecznej wynika, że pracownik socjalny, pracujący na tym stanowisku nieprzerwanie 5 lat ma prawo do 10-cio dniowego urlopu zdrowotnego i musi go wybrać w ustawowo wyznaczonym czasie. Pracownik socjalny po przepracowaniu ok. 3,5 roku udał się na urlop macierzyński. Zakład pracy zaliczył ten okres jako przerwę w pracy i gdy minęło 5 lat od czasu zatrudnienia odmówił prawa do urlopu zdrowotnego. Czy miał prawo potraktować urlop macierzyński jako przerwę w pracy? Czy są jakieś przepisy, które szczegółowo opisują, co w takim przypadku zalicza się do przerw w pracy? Pracownik socjalny nabrał uprawnień do urlopu zdrowotnego podczas L4 związanego z ciążą wysokiego ryzyka. Po urlopie macierzyńskim chciałby wykorzystać swój urlop zdrowotny, a nie minie jeszcze ustawowo przewidziany czas dający możliwość wykorzystania go. Czy zakład pracy może odmówić mu urlopu zdrowotnego po zakończeniu urlopu macierzyńskiego, wiedząc, że pracownik wybiera się na urlop wychowawczy?"

Odpowiedź prawnika: Urlop zdrowotny pracownika socjalnego

Artykuł 121 ustęp 3 ustawy o pomocy społecznej stanowi, że pracownikowi socjalnemu zatrudnionemu w ośrodku pomocy społecznej lub w powiatowym centrum pomocy rodzinie, do którego obowiązków należy praca socjalna oraz przeprowadzanie rodzinnych wywiadów środowiskowych, jeżeli przepracował nieprzerwanie i faktycznie co najmniej 5 lat, przysługuje raz na dwa lata dodatkowy urlop wypoczynkowy w wymiarze 10 dni roboczych. 

Zarówno okres urlopu chorobowego jak również okres urlopu macierzyńskiego nie przerywa świadczenia pracy, gdyż pracownik nadal pozostaje w stosunku pracy. Poszczególne przepisy mogą jednak uznawać, że dla uzyskania konkretnego uprawnienia nie wlicza się pewnych innych okresów jak tylko świadczenia pracy. Tak czyni też art. 121 ust. 3 ustawy o pomocy społecznej, który wymaga oprócz nieprzerwanego okresu również faktycznie przepracowanego.

Stany takie jak choroba czy ciąża są niezależne od pracownika i nie powinny stawiać go w sytuacji gorszej. Zatem należałoby się przychylić do poglądu o możliwości nabycia uprawnień w czasie trwania tych okresów. Przepis nie stanowi w odniesieniu do tych okresów - jak przy urlopie bezpłatnym, gdzie okres urlopu bezpłatnego nie wlicza się do okresu od którego zależy nabycie uprawnień oraz nie powoduje przerwy w zatrudnieniu. Zatem należy okresy te traktować jako czas faktycznej nieprzerwanej pracy.

Urlop zdrowotny udziela się niezależnie od chęci skorzystania z innego uprawnienia. Podstawą jego udzielenia jest spełnienie pewnych wymogów. Pracownik, który te wymogi spełnia może korzystać w pełni ze swych praw. Jeśli jednak tych wymogów nie spełnia nie udziela się go.

Natomiast chęć skorzystania z innego uprawnienia, które nie pozbawia możliwości późniejszego skorzystania z urlopu zdrowotnego (np. urlop wychowawczy) jest bez znaczenia dla nabycia uprawnienia do urlopu zdrowotnego.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Bernadeta Kaczmar 2014-03-04 10:39:56

    Z ustawy o pomocy społecznej (art. 121 ust. 3)wynika, że pracowmnik socjalny pracujący nieprzerwalnie 5 lat ma prawo do 10-cio dniowego urlopu zdrowotnego co dwa lata.Pracownik socjalny jest zatrudniony w Ośrodku od 1999r. i od tego też roku świadczy pracę socjalną. Obecnie pracownik socjalny jest na zwolnieniu lekarskim z powodu ciąży od 1.10.2013r. Od stycznia 2014r. pracownik ten nabywa kolejne prawo do dodatkowego 10-cio dniowego urlopu zdrowotnego zgodnie z art. 121 ust. 3 ustawy o pomocy społecznej.Natomiast termin porodu przypada na 01.06.2014r.i do tego czasu nadal będzie ten pracownik na zwolnieniu lekarskim. Po rozwiązaniu przejdzie na urlop macierzyński, który zakończy w czerwcu 2015r.Czy w związku z tym pracownik socjalny ma prawo do w/w urlopu zdrowotnego i kiedy ten urlop może wybrać?Czy po przyjściu z ulopu macierzyńsdkiego może z niego skorzystać? Czy ten urlop przechodzi i czy należy jeszcze spełniać dodtakowe wymogi, jeśli tak to jakie?

  • krystyna 2013-03-14 15:15:22

    jako pracownik socjalny przepracowałam17 lat w jednym zakładzie pracy, następnie przeszłam operację kręgosłupa i byłam przez pół roku na zwolnieniu lekarski potem 3 miesiące na świadczeniu rehabilitacyjnym.Miałam wrócic do pracy ale zwolniono mnie. Dostałam rentę.w czasie trwania tego świadczenia zostałam zatrudniona jako prac. socjalny również w GOPS gdzie pracuję 3 lata. Czy mam prawo do dodatkowego urlopu? bardzo proszę o odpowiedż


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika