Pytanie klienta:
Odpowiedź prawnika:
Artykuł 121 ustęp 3 ustawy o pomocy społecznej stanowi, że pracownikowi socjalnemu zatrudnionemu w ośrodku pomocy społecznej lub w powiatowym centrum pomocy rodzinie, do którego obowiązków należy praca socjalna oraz przeprowadzanie rodzinnych wywiadów środowiskowych, jeżeli przepracował nieprzerwanie i faktycznie co najmniej 5 lat, przysługuje raz na dwa lata dodatkowy urlop wypoczynkowy w wymiarze 10 dni roboczych.
Zarówno okres urlopu chorobowego jak również okres urlopu macierzyńskiego nie przerywa świadczenia pracy, gdyż pracownik nadal pozostaje w stosunku pracy. Poszczególne przepisy mogą jednak uznawać, że dla uzyskania konkretnego uprawnienia nie wlicza się pewnych innych okresów jak tylko świadczenia pracy. Tak czyni też art. 121 ust. 3 ustawy o pomocy społecznej, który wymaga oprócz nieprzerwanego okresu również faktycznie przepracowanego.
Stany takie jak choroba czy ciąża są niezależne od pracownika i nie powinny stawiać go w sytuacji gorszej. Zatem należałoby się przychylić do poglądu o możliwości nabycia uprawnień w czasie trwania tych okresów. Przepis nie stanowi w odniesieniu do tych okresów - jak przy urlopie bezpłatnym, gdzie okres urlopu bezpłatnego nie wlicza się do okresu od którego zależy nabycie uprawnień oraz nie powoduje przerwy w zatrudnieniu. Zatem należy okresy te traktować jako czas faktycznej nieprzerwanej pracy.
Urlop zdrowotny udziela się niezależnie od chęci skorzystania z innego uprawnienia. Podstawą jego udzielenia jest spełnienie pewnych wymogów. Pracownik, który te wymogi spełnia może korzystać w pełni ze swych praw. Jeśli jednak tych wymogów nie spełnia nie udziela się go.
Natomiast chęć skorzystania z innego uprawnienia, które nie pozbawia możliwości późniejszego skorzystania z urlopu zdrowotnego (np. urlop wychowawczy) jest bez znaczenia dla nabycia uprawnienia do urlopu zdrowotnego.