e-prawnik.pl Porady prawne

Urlopy szkoleniowe pracowników uczących się

Pytanie:

Jestem zatrudniona na cały etat w prywatnym przedsiębiorstwie i studiuję zaocznie uzupełniające magisterskie. Czy przysługują mi dni wolne na naukę, na sesję egzaminacyjną, wyjazdy na zajęcia?

Masz inne pytanie do prawnika?

Odpowiedź prawnika: Urlopy szkoleniowe pracowników uczących się

18.6.2003

Zgodnie z § 5. 1 Rozporzadzenie Ministra Edukacji Narodowej oraz Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 12 października 1993 r. w sprawie zasad i warunków podnoszenia kwalifikacji zawodowych i wykształcenia ogólnego dorosłych (Dz.U.1993.103.472), pracownikowi podejmującemu naukę w szkole bez skierowania zakładu pracy może być udzielony bezpłatny urlop i zwolnienie z części dnia pracy bez zachowania prawa do wynagrodzenia w wymiarze ustalonym na zasadzie porozumienia pomiędzy zakładem pracy i pracownikiem. Jak widać przyznanie urlopu jest tutaj wyłącznie dobrą wolą pracodawcy i nie może być na nim w żaden sposób wymuszone. Inaczej zupełnie wyglądałaby sprawa w przypadku, gdyby zakład pracy skierował pracownika na określony rodzaj dokształcenia.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ