Ustalenie sposobu korzystania z rzeczy wspólnej

Pytanie:

"Domek jednorodzinny podzielony został aktem notarialnym (jedna księga wieczysta) na dwóch właścicieli po połowie. Wyszczególniono sposób użytkowania, zgodnie z którym jeden ze współwłaścicieli korzysta z lewej strony piwnicy i parteru w części mieszkalnej, a drugi z prawej strony piwnicy i piętra z poddaszem części mieszkalnej. Jak (przy braku porozumienia stron) traktować ciągi komunikacyjne, gdy schody do piwnicy (liczniki, zawory, dostęp do części prawej piwnicy) znajdują się po stronie lewej (jednego ze współwłaścicieli) i jak rozumieć sposób korzystania z klatki schodowej prowadzącej do górnej części domku (część schodów wewnątrz mieszkania na piętrze), gdy dostęp do komina jest możliwy z poddasza drugiego współwłaściciela? "

Odpowiedź prawnika: Ustalenie sposobu korzystania z rzeczy wspólnej

Zgodnie z Kodeksem cywilnym każdy ze współwłaścicieli jest uprawniony do współposiadania rzeczy wspólnej oraz do korzystania z niej w takim zakresie, jaki daje się pogodzić ze współposiadaniem i korzystaniem z rzeczy przez pozostałych współwłaścicieli. Mimo istnienia umowy określającej sposób podziału nieruchomości do korzystania, każdy ze współwłaścicieli ma prawo dostępu do komina, liczników czy zaworów na równych zasadach. Są to obiekty, z których każdy ze współwłaścicieli może korzystać w całości niezależnie od pozostałych uprawnionych. W związku z tym, jeżeli w wyniku braku porozumienia między współwłaścicielami dostęp ten jest niemożliwy, współwłaścicielowi przysługuje roszczenie o dopuszczenie do współposiadania. Sprawy te podlegają rozpoznaniu w procesie. Pozew skierowany powinien być przeciwko współposiadaczowi utrudniającemu korzystanie z rzeczy wspólnej. Sąd rozstrzyga o obowiązkach pozwanego, określając takie obowiązki pozytywne (np.usunięcie przeszkody, blokującej dostęp do komina) lub negatywne (np. niestwianie przeszkód dla korzystania z liczników), które umożliwią faktyczne korzystanie z rzeczy wspólnej.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Izabela 2012-09-03 12:07:21

    Czy koszta powinny zostać podzielone na połowę czy w jakiś inny sposób.Zaznaczam że jest spór miedzy właścicielami wiec nie ma mowy o dogadaniu się...

  • Izabela 2012-09-03 12:03:08

    Witam ,mam małe pytanie na trochę inny temat.Dom w który mieszkam ma współwłasność.Właśnie postawiliśmy nowy komin ponieważ stary już nie nadawał się do użytku.Ja korzystam z trzech kanałów wentylacyjnych i kanału do palenia w piecu drudzy współwłaściciele domu z jednego kanału wentylacyjnego(są 4 wentyl.i 1 do palenia...)W związku z tym jak podzielić koszta poniesione podczas budowy.Bardzo proszę o podpowiedz.Dziękuje :)

  • Roman 2012-02-28 09:07:51

    Czytając wyjaśnienie to wszystko jest jasne ale życie jest bardziej skomplikowane a wyroki Sądu to inna bajka .W moim przypadku Sąd przyznał do wyłącznego korzystania części działki czterem współwłaścicielom a mnie przyznał część działki do wspólnego korzystania z jednym z tej czwórki.Po takim postanowieniu jeden ze współwłaścicieli otrzymał części do wyłącznego i do wspólnego korzystania dla lepszego wyjaśnienia informuję że udziały mamy wszyscy równe.Obecny stan prawny jest taki nie mam możliwości korzystania w sposób wyłączny a część którą otrzymałem do wspólnego korzystania współwłaściciel wynajmuje jako miejsce parkingowe. Jestem ciekaw czy w tej sprawi odpowiedz byłaby tak prosta bo co prawnik to odpowiedz inna.


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika