Ustanowienie współwłasności nieruchomości
Pytanie:
"Chciałabym ustanowić współwłaściciela na posiadaną przeze mnie działkę (grunty rolnicze, ziemia V klasa, niezabudowana, wyłączona spod uprawy - zadrzewiona). Jaka jest "procedura" ustanawiania współwłasności i na jakie koszty należy się przygotować?"
Odpowiedź prawnika: Ustanowienie współwłasności nieruchomości
Aby ustanowić współwłasność nieruchomości należy zawrzeć umowę (darowizny, sprzedaży) w formie aktu notarialnego. W tym celu należy udać się do notariusza. Do zawarcia takiej umowy konieczny jest aktualny wypis z księgi wieczystej nieruchomości oraz akt własności nieruchomości. Po zawarciu takiej umowy następuje postępowanie wieczystoksięgowe przed sądem w postępowaniu niejawnym. Stronami postępowania są wnioskodawca i osoba, na której rzecz współwłasność ma być ustanowiona. Postępowanie następuje na wniosek, który powinien być złożony na urzędowym formularzu (możliwe pobranie we właściwym miejscowo sądzie). Wniosek może być złożony przez każdego z współwłaścicieli. Formularz urzędowy nie jest wymagany, jeżeli notariusz przekaże sądowi wypis aktu notarialnego, który zawiera wniosek o dokonanie wpisu do księgi wieczystej. Taki wniosek traktowany jest jako złożony przez uprawnionego.
Koszty jakie należy ponieść to opłata za zawarcie umowy w formie aktu notarialnego oraz opłata uiszczana w postępowaniu o wpis do księgi wieczystej.
Taksa notarialna
Opłaty sądowe w sprawach ksiąg wieczystych, obowiązujące od 2 marca 2006 r
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?