Ustanowienie zarządcy a prawa współwłaścicieli

Pytanie:

"Jeżeli Sąd ustanowił zarządcę nieruchomości i zobowiązał go do składania sprawozdań, czy to oznacza że współwłaściciele nie mają prawa już o niczym decydować i bez ich zgody taki zarządca podejmuje wszystkie decyzje tzn. dosłownie czy umocowanie sądowe uprawnia go do czynności przekraczających zwykły zarząd i jakie prawa i obowiązki mają w takiej sytuacji współwłaściciele. Czy zarządca sądowy może wejść na hipotekę."

Odpowiedź prawnika: Ustanowienie zarządcy a prawa współwłaścicieli

Zarządca może być ustanowiony na wniosek któregokolwiek ze współwłaścicieli, jeżeli spełnione zostaną przesłanki jego ustanowienia. Przesłanki te określone są w art. 203 k.c., zgodnie z którym każdy ze współwłaścicieli może wystąpić do sądu o wyznaczenie zarządcy jeżeli nie można uzyskać zgody większości współwłaścicieli w istotnych sprawach dotyczących zwykłego zarządu albo jeżeli większość współwłaścicieli narusza zasady prawidłowego zarządu albo krzywdzi mniejszość. Ustanowiony zarządca ma prawo podejmować wszelkie czynności, także te przekraczające zwykły zarząd, a zgodnie z art. 612 kpc współwłaściciele od chwili ustanowienia zarządu mogą używać rzeczy o tyle, o ile nie przeszkadza to wykonywaniu zarządu.

Proszę pamiętać, że ustanowienie zarządu następuje na wniosek współwłaścicieli, którzy zawsze mogą porozumieć się w spornych kwestiach. Odpadnie wówczas podstawa ustanowienia zarządu, a to z kolei zgodnie z art. 614 kpc stanowi przesłankę jego uchylenia.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika