Uwiarygodnienie rezygnacji z funkcji prezesa

Pytanie:

"W kwietniu 2006 r. sprzedałam firmę oraz zostałam odwołana z funkcji prezesa zarządu. Nowy właściciel i prezes nie zgłosił zmian do KRS. Od ponad 2 lat próbuje udowodnić sądowi, że nie jestem związana z firmą. Przedstawiłam dokumenty: o sprzedaży udziałów, o przejęciu spółki przez nowego prezesa oraz protokół zdawczo-odbiorczy przez niego podpisany. Nie posiadam innych dokumentów spółki, jako, że w dniu sprzedaży i przejęcia spółki wszelkie pozostałe dokumenty zostały przez niego zabezpieczone, wiec nie mam do nich dostępu. Sąd nęka mnie grzywnami oraz oddala moje kolejne zażalenia, tłumacząc, że w KRS widnieje moje nazwisko oraz że nie posiada skuteczniej doręczonej wspólnikom mojej rezygnacji z funkcji prezesa. Ja nie mam możliwości przedstawienia sądowi tego dokumentu, ponieważ najprawdopodobniej znajduje się on w dokumentacji firmy przejętej w całości przez nowego prezesa w dniu podpisania umowy sprzedaży i przejęcia spółki. Na moje argumenty, które przedstawiłam powyżej, Sad stwierdza, ze są niedostateczne. Podkreślam, że nie posiadam poza wymienionymi wyżej żadnych innych dokumentów dotyczących spółki, w tym również nie posiadam protokołu z walnego zgromadzenia wspólników odwołującego mnie z pełnionej funkcji, jako, że nowy prezes przejął w całości całą dokumentacje spółki. W jaki sposób mogę przekonać sąd, że to nie ja jestem odpowiedzialna za nie zgłoszenie zmian w KRS-ie, że nie jestem odpowiedzialna za uchybienia w prowadzeniu spółki po 21 kwietnia 2006 roku i że zasadzane grzywny są bezzasadne, ponieważ nie spowodują wprowadzenia przez mnie zmian w KRS-ie, a taką ich funkcje przedstawił mi sąd w kolejnym piśmie?"

Odpowiedź prawnika: Uwiarygodnienie rezygnacji z funkcji prezesa

Zgodnie z art. 248 kodeksu postępowania cywilnego, każdy obowiązany jest przedstawić na zarządzenie sądu w oznaczonym terminie i miejscu dokument znajdujący się w jego posiadaniu i stanowiący dowód faktu istotnego dla rozstrzygnięcia sprawy, chyba że dokument zawiera tajemnicę państwową.

Od powyższego obowiązku może uchylić się ten, kto co do okoliczności objętych treścią dokumentu mógłby jako świadek odmówić zeznania albo kto posiada dokument w imieniu osoby trzeciej, która mogłaby z takich samych przyczyn sprzeciwić się przedstawieniu dokumentu. Jednakże i wówczas nie można odmówić przedstawienia dokumentu, gdy jego posiadacz lub osoba trzecia obowiązani są do tego względem chociażby jednej ze stron albo gdy dokument wystawiony jest w interesie strony, która żąda przeprowadzenia dowodu. Strona nie może ponadto odmówić przedstawienia dokumentu, jeżeli szkoda, na którą byłaby przez to narażona, polega na przegraniu procesu.

W związku z powyższym przepisem, może Pani wnosić do sądu o zobowiązanie nowego prezesa spółki, do przedłożenia pisma z Pani rezygnacją oraz uchwały odwołującej Panią z funkcji prezesa zarządu.

Zgodnie z art. 202 § 4 i 5 kodeksu spółek handlowych, mandat członka zarządu wygasa również wskutek śmierci, rezygnacji albo odwołania ze składu zarządu. Do złożenia rezygnacji przez członka zarządu stosuje się odpowiednio przepisy o wypowiedzeniu zlecenia przez przyjmującego zlecenie. Jak więc wynika z powyższego przepisu, rezygnacja z funkcji członka zarządy następuje ze skutkiem natychmiastowym, a w związku z tym nie jest potrzebna zgoda lub zatwierdzenie takiej rezygnacji przez spółkę. Jak stanowi art. 746 § 2 kc, przyjmujący zlecenie może je wypowiedzieć w każdym czasie. Jednakże, gdy zlecenie jest odpłatne, a wypowiedzenie nastąpiło bez ważnego powodu, przyjmujący zlecenie jest odpowiedzialny za szkodę.

Jak wynika z powyższego, złożenie rezygnacji przez członka zarządu, jest skuteczne z momentem doręczenia jej spółce. W tym też momencie mandat członka zarządu wygasa. Dlatego tak ważne jest uwiarygodnienie, że oświadczenie o rezygnacji z funkcji członka zarząd zostało skutecznie doręczone. Może Pani również powołać świadków na tę okoliczność.

Warto również wskazać, że zmiana składu zarządu spółki z o.o. następuje niezależnie od ujawnienia w Krajowym Rejestrze Sądowym (wyrok Sądu Apelacyjnego w Katowicach z 15.04.1999r.; I Aca 818/98, Pr.Gosp. 2000/5/53). Wpis ten ma zatem charakter deklaratywny. Przy czym zgodnie z art. 47 ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym podmioty podlegające obowiązkowi wpisu do rejestru przedsiębiorców (w tym spółki z o.o.) są obowiązane zgłaszać (pod rygorem grzywny - art. 24 § 1 KRS) informacje dotyczące m.in. zmiany składu zarządu. Obowiązek ten ciąży na zarządzie zgodnie z art. 168 ksh. W przypadku rezygnacji z członkostwa w zarządzie spółki, osoba taka nie jest uprawniona ani zobowiązana do reprezentowania spółki, stąd też nie może złożyć wniosku o wpis do KRS.

Konsekwencją nie zgłoszenia zmiany składu zarządu zgodnie z art. 14 ustawy o KRS jest m.in. to, że spółka z o.o. nie mogłaby powoływać się wobec osób trzecich działających w dobrej wierze na dane, które nie zostały wpisane do rejestru.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika