Konsekwencje niepodpisania "lojalki"

Pytanie:

"Jakie czyny pracownika upoważniają pracodawcę do rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia? Czy może to być np. nie podpisanie przez pracownika zobowiązania za szkolenie? Pracownik bardzo chętnie weźmie udział w tym w szkoleniu, zaś nie stać go będzie na zapłacenie kary z tytułu rozwiązania umowy o pracę za wypowiedzeniem? "

Odpowiedź prawnika: Konsekwencje niepodpisania "lojalki"

Czy niepodpisanie tzw. „lojalki”, która ma na celu zatrzymanie pracownika u danego pracodawcy (zwłaszcza, gdy poniósł koszty jego szkolenia) a tym samym nieskorzystanie ze szkolenia może być traktowane jako zawiniona przez pracownika utrata uprawnień koniecznych do wykonywania pracy na zajmowanym stanowisku? Na tak zadane pytanie nie można udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Pracownik z jednej strony świadomie nie chce podpisać „lojalki”, gdyż wie, że nie jest w stanie ponieść kosztów w razie rozwiązania umowy o pracę za wypowiedzeniem.  Z drugiej strony utrata uprawnień nie musi nastąpić w momencie, w którym pracownik z takiego szkolenia zrezygnował.  Jeśli takie szkolenie ma na celu zachowanie uprawnień lub ich zdobycie i koszty ponosi pracodawca, jak również skutkuje to utratą możliwości świadczenia pracy na danym stanowisku, to można uznać, że takie niepodpisanie daje pracodawcy prawo do rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia.

Z samego natomiast niepodpisania „lojalki” a tym samym nieuczestniczenie w szkoleniu nie można wyciągać wniosku o zawinionej utracie uprawnień. Na temat wypowiedzenia stosunku pracy bez wypowiedzenia poświęcono poradę pod tytułem: Rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem i bez wypowiedzenia


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • mf 2015-11-26 13:39:29

    Witam, A czy pracownik, który skorzystał ze szkolenia zorganizowanego przez pracodawcę ma obowiązek podpisać tzw. lojalkę, którą dostaje kilka tygodni po odbyciu szkolenia ? I czy fakt, że inni pracownicy, którzy co prawda podpisali te lojalki, mieli na nich kwoty ewentualnego zwrotu kosztów szkolenia o 60% niższe może mieć tu znaczenie. Uprzejmie prosze o odpowiedź. Pozdrawiam.


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika