e-prawnik.pl Porady prawne

Uznanie za bezskuteczne a przywrócenie do pracy

Pytanie:

Jestem w okresie wypowiedzenia umowy o pracę. Wypowiedzenie trzy miesięczne, kończy się 31 grudnia 2005r. Nie godząc się z wypowiedzeniem, złożyłem pozew do sądu pracy o uznanie wypowiedzenia za bezskuteczne. Wiem, że w okresie wypowiedzenia sąd nie wyda wyroku. Odbyły się dopiero dwie rozprawy (w okresie październik grudzień) i w tym roku nie będzie już żadnej rozprawy. Czy zakład pracy może rozwiązać ze mną umowę o pracę, mimo nie zakończenia postępowania o uznanie wypowiedzenia za bezskuteczne? Drugie pytanie, czy po wręczeniu mi zwolnienia, mogę złożyć do sądu pracy kolejny pozew, tym razem o przywrócenie do pracy? W pozwie o uznanie wypowiedzenia za bezskuteczne, nie zgadzam się z podanymi przez pracodawcę, powodami wypowiedzenia mi umowy o pracę. Jak zaznaczyłem, sąd do tej pory nie wydał wyroku w tej sprawie. Mało tego, na dotytchczasowych rozprawach poruszane były tylko sprawy formalne związane z wniesionym pozwem. Tak zwane sprawy merytoryczne nie były jeszcze przedmiotem rozpatrywania przez sąd.

Masz inne pytanie do prawnika?

Odpowiedź prawnika: Uznanie za bezskuteczne a przywrócenie do pracy

27.12.2005

Wypowiedzenie stosunku pracy już nastąpiło i jeśli do tego czasu sąd nie orzeknie o jego bezskuteczności dojdzie do rozwiązania stosunku pracy. Pracodawca nie musi składać w takim przypadku odrębnego wypowiedzenia. Po prostu jeśli postępowanie w tym czasie się nie zakończy dojdzie do rozwiązania stosunku pracy z uwagi na złożone oświadczenie woli pracodawcy o wypowiedzeniu umowy o pracę.

W doktrynie i orzecznictwie przyjmuje się, że gdy pracownik wystąpił do sądu pracy w okresie biegnącego wypowiedzenia, a orzeczenie sądu zapada już po upływie okresu wypowiedzenia, czyli wówczas gdy doszło już do rozwiązania umowy o pracę, sąd pracy zamiast orzeczenia o uznaniu wypowiedzenia za bezskuteczne orzeka o przywróceniu do pracy na poprzednich warunkach nawet, gdy pracownik nie zmodyfikował roszczenia.

Składanie odrębnego pozwu jest niepotrzebne. Nie jest również potrzebne precyzowanie żądania, choć wskazane.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ