Ważność podpisu złożonego za pomocą faksymile

Pytanie:

Czy oferta, dokument, oświadczenie nie podpisane odręcznie, lecz oznakowane (specjalnie nie używam słowa podpisane) za pomocą faksymile jest ważne, jeżeli dla jej ważności jest wymóg podpisu? Czy faksymile jest tylko rodzajem pieczątki nie będącej odpowiednikiem podpisu? Jaki jest sens jej stosowania?

Masz inne pytanie do prawnika?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

Jeżeli dla danej czynności przewidziana jest forma pisemna, to konieczne jest opatrzenie dokumentu własnoręcznym podpisem. Nie ma natomiast potrzeby, by cały dokument został sporządzony odręcznie. Do zachowania pisemnej formy czynności prawnej wystarcza bowiem złożenie własnoręcznego podpisu na dokumencie obejmującym treść oświadczenia woli. Wymóg własnoręcznego podpisu musi być bezwzględnie zachowany. Cechy własnoręcznego podpisu nie posiada parafa, skrócony podpis (które są stosowane najczęściej w czasie negocjacji), ani też faksymile, podpis odbity stampilą lub innym mechanicznym sposobem, podpis na oświadczeniu przesłanym faksem itp. Te formy nie stanowią więc podpisu wymagane dla zachowania formy pisemnej czynności.

Tylko w ściśle określonych przypadkach zamiast własnoręcznego podpisu może występować podpis odbity sposobem mechanicznym. Przykładem są papiery wartościowe na okaziciela, w których podpis dłużnika może być odbity sposobem mechanicznym, chyba że przepisy szczególne stanowią inaczej. Podobnie dokument akcji powinien być opatrzony pieczęcią spółki oraz podpisem zarządu z tym, że podpis może być mechanicznie odtwarzany. I ze względu choćby na powyższe wyjątki faksymile ma sens.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (4)

Inga

25.4.2017 16:3:29

Re: Ważność podpisu złożonego za pomocą faksymile

Wiele firm korzysta z tzw sztampy - ksero i faksymile. Ważni urzędnicy,windykatorzy parabankowcy i inne badziewia. Gdzie szukać podstaw wiarygodności dokumentów. W skrzynkach pocztowych moc wszelakich podrób udajacych dokumenty i wprowadzających ich odbiorców w stres.

aesr

31.8.2014 20:58:56

Re: Ważność podpisu złożonego za pomocą faksymile

Czyli w dzisiejszych czasach Faksymile jest praktycznie bezuzyteczne. Pozdrawiam

Edyta

14.6.2013 13:9:44

Re: Ważność podpisu złożonego za pomocą faksymile

CZy świadectwo pracy lub umowa o pracę bądź zlecenie ostemplowana faksymile jest ważna?

Sławek

26.7.2011 16:3:20

Re: Ważność podpisu złożonego za pomocą faksymile

W serwisie faksymile.pl można wysyłać dokumenty, z opcją podpisu. Trzeba wysłać swój zeskanowany podpis, a przy wysyłaniu listu zaznaczyć opcję nadruku. Cenowo wychodzi mniej więcej jak w Poczcie Polskiej.

Pokaż wszystkie komentarze (4)

Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

 • 27.1.2016

  Testament - Jak sporządzić ważny testament? Kilka uwag o formie

  Rola testamentów w życiu społecznym, zwłaszcza ze względu na funkcję regulującą stosunki majątkowe, jest nie do przeceniania, dlatego ważkim problemem dla ustawodawcy pozostaje określenie (...)

 • 22.4.2017

  Zmiany przy zakładaniu spółki z o.o. przez internet

  Przyjęte przez Sejm zmiany dotyczą stosowania podpisu elektronicznego przy zawieraniu umowy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością przez internet oraz składania wniosku o rejestrację (...)

 • 21.7.2018

  E-dowody już niedługo

  Według projektu, od marca 2019 r. rozpocznie się wydawanie nowych dowodów osobistych z warstwą elektroniczną.

 • 12.9.2018

  Wypowiedzenie umowy o pracę - wszystko, co musisz wiedzieć

  Tematem artykułu jest zagadnienie wypowiedzenia i rozwiązania umowy o pracę oraz wskazanie przykładowych błędów, jakie w tych sytuacjach popełniają strony stosunku pracy. Omówione (...)

 • 25.4.2018

  PIT-37 - ostatni gwizdek

  Deklarację PIT-37 można wypełnić i złożyć w zasadzie w dwóch formach. Po pierwsze, w opcji tradycyjnej – czyli drukowanej na papierze i składanej osobiście we właściwym urzędzie (...)