Ważność umowy podpisanej przez małżonka

Pytanie:

"Jeden z małżonków prowadzi ewidencjonowaną działalność gospodarczą. W zakresie czynności swojej firmy doprowadził do zawarcia umowy na usługi reklamowe, z tym że umowę tą podpisał drugi z małżonków. Małżonkowie pozostają we wspólności ustawowej. Czy umowa podpisana przez małżonka jest ważna i czy wywiera skutki dla firmy drugiego z małżonków? Czy jest to może czynność, na którą w świetle art. 36 par.2 pkt 3 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego potrzebna jest zgoda drugiego małżonka?"

Odpowiedź prawnika: Ważność umowy podpisanej przez małżonka

Jak wynika z opisu stanu faktycznego małżonek przedsiębiorcy zawarł umowę o usługi reklamowe wykonywane na rzecz tego przedsiębiorcy (swego małżonka).

Nie jest dla nas jasny cel takiego sposobu zawarcia kontraktu, ani kto faktycznie jest dÅ‚użnikiem i wierzycielem w tej umowie, jednak odnoszÄ…c siÄ™ do kwestii zarzÄ…du majÄ…tkiem wspólnym należy stwierdzić, co nastÄ™puje:

Zgodnie z art. 37  § 1kro zgoda drugiego małżonka jest potrzebna do dokonania:

  1. czynnoÅ›ci prawnej prowadzÄ…cej do zbycia, obciążenia, odpÅ‚atnego nabycia nieruchomoÅ›ci lub użytkowania wieczystego, jak również prowadzÄ…cej do oddania nieruchomoÅ›ci do używania lub pobierania z niej pożytków,  

  2. czynnoÅ›ci prawnej prowadzÄ…cej do zbycia, obciążenia, odpÅ‚atnego nabycia prawa rzeczowego, którego przedmiotem jest budynek lub lokal,  

  3. czynnoÅ›ci prawnej prowadzÄ…cej do zbycia, obciążenia, odpÅ‚atnego nabycia i wydzierżawienia gospodarstwa rolnego lub przedsiÄ™biorstwa,  

  4. darowizny z majÄ…tku wspólnego, z wyjÄ…tkiem drobnych darowizn zwyczajowo przyjÄ™tych.  

Zawarcie umowy o Å›wiadczenie usÅ‚ug nie należy do czynnoÅ›ci, na które potrzebna jest zgoda wspóÅ‚małżonka. Umowa ta jest wiÄ™c ważna.

Czy umowa wywiera skutki na dla firmy drugiego z małżonków, czy raczej dla tego małżonka (jego firma bowiem nie ma osobowoÅ›ci prawnej, nie jest podmiotem praw wynikajÄ…cych z tejże umowy), to zależy od jej treÅ›ci. Jak wynika z opisu sytuacji, stronami umowy jest małżonek nie prowadzÄ…cy dziaÅ‚alnoÅ›ci gospodarczej oraz firma reklamowa, a skoro tak, to umowa nie wywoÅ‚uje skutków dla firmy.

Możemy mieć tu jednak do czynienia z umową zawartą na rzecz osoby trzeciej, stosownie do art. 393 kc:

Jeżeli w umowie zastrzeżono, że dÅ‚użnik (firma reklamowa) speÅ‚ni Å›wiadczenie na rzecz osoby trzeciej, osoba ta, w braku odmiennego postanowienia umowy, może żądać bezpoÅ›rednio od dÅ‚użnika speÅ‚nienia zastrzeżonego Å›wiadczenia.  Zastrzeżenie co do obowiÄ…zku Å›wiadczenia na rzecz osoby trzeciej nie może być odwoÅ‚ane ani zmienione, jeżeli osoba trzecia oÅ›wiadczyÅ‚a którejkolwiek ze stron, że chce z zastrzeżenia skorzystać. DÅ‚użnik może podnieść zarzuty z umowy także przeciwko osobie trzeciej.

Nie można też zupeÅ‚nie wykluczyć (jeÅ›li umowa przewiduje, że to małżonek - przedsiÄ™biorca ma zapÅ‚acić za usÅ‚ugi), iż zawarto umowÄ™, o której mowa w art. 391 kc:

Jeżeli w umowie zastrzeżono, że osoba trzecia zaciÄ…gnie okreÅ›lone zobowiÄ…zanie albo speÅ‚ni okreÅ›lone Å›wiadczenie, ten, kto takie przyrzeczenie uczyniÅ‚, odpowiedzialny jest za szkodÄ™, którÄ… druga strona ponosi przez to, że osoba trzecia odmawia zaciÄ…gniÄ™cia zobowiÄ…zania albo nie speÅ‚nia Å›wiadczenia. Może jednak zwolnić siÄ™ od obowiÄ…zku naprawienia szkody speÅ‚niajÄ…c przyrzeczone Å›wiadczenie, chyba że sprzeciwia siÄ™ to umowie lub wÅ‚aÅ›ciwoÅ›ci Å›wiadczenia.

Na koniec jeszcze należałoby zbadać czy umowa nie została zawarta przez małżonka przedsiębiorcy jako rzekomego jej pełnomocnika.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika