Weryfikacja miejsca zameldowania a powołanie świadków w postępowaniu

Pytanie:

"Jeśli zachodzą wątpliwości czy dana osoba może być zameldowana w danym miejscu, to kto dokonuje weryfikacji miejsca zameldowania? Czy, jeśli biorę udział w takim postępowaniu jako strona to mogę powoływać świadków?"

Odpowiedź prawnika: Weryfikacja miejsca zameldowania a powołanie świadków w postępowaniu

Jeśli zachodzą więc jakieś wątpliwości co do danych zgłoszonych w urzędzie, prowadzone jest postępowanie w celu ustalenia dopuszczalności zameldowania danej osoby we wskazanym przez nią miejscu. W toku postępowania organ bada przesłanki materialno prawne zameldowania - sprawdza więc m. in. uprawnienie do dysponowania lokalem - miejscem w którym ma być dana
osoba zameldowana. W toku tegoż postępowania (prowadzonego zgodnie z regułami obowiązującymi w postępowaniu administracyjnym) organ może przeprowadzić postępowania dowodowe.

Samo postępowanie dowodowe nie jest regulowane wspominaną ustawą, a zasady przeprowadzania dowodów w niniejszym postępowaniu będą regulowane przez Kodeks postępowania administracyjnego.

Kodeks wskazuje, iż w postępowaniu administracyjnym jako dowód należy dopuścić wszystko, co może przyczynić się do wyjaśnienia sprawy, a nie jest sprzeczne z prawem. W szczególności dowodem mogą być dokumenty, zeznania świadków, opinie biegłych oraz oględziny.

Pani jako strona postępowania oczywiście jest uprawniona do tego aby żądać przeprowadzenia dowodu, np. z przesłuchania świadków i organ powinien Pani żądanie uwzględnić. Nadrzędną zasadą działania organu administracji jest bowiem oparcie decyzji na całościowym zbadaniu całego materiału dowodowego przedstawionego przez strony postępowania. Może więc Pani żądać przesłuchania Pani świadków i organ powinien Pani żądanie uwzględnić.

Warto jednak wskazać, iż żądanie musi zostać zgłoszone w toku przeprowadzania dowodów lub w czasie rozprawy, jeżeli żądanie to dotyczy okoliczności niestwierdzonych innymi dowodami, chyba że mają one znaczenie dla sprawy. W przypadku odmowy dopuszczenia dowodu przysługuje Pani możliwość zaskarżenia postanowienia w odwołaniu od decyzji ( art. 142 k.p.a.).

W czasie postępowania dowodowego może Pani występować z nowymi żądaniami dowodowymi do chwili upływu wspomnianego terminu końcowego przeprowadzenia postępowania dowodowego, jeżeli zaś postępowanie dowodowe odbywa się także na rozprawie lub wyłącznie na rozprawie - do chwili zamknięcia rozprawy. Organ jest jednak obowiązany uwzględnić żądania dowodowe strony zgłoszone także po terminie (w tym po zamknięciu rozprawy), gdy żądanie dotyczy okoliczności mających znaczenie dla sprawy.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika