Wezwanie do Prokuratury w innym województwie

Pytanie:

"Otrzymałem wezwanie z prokuratury w innym województwie i w tymże wezwaniu słowa dotyczące charakteru: podejrzanego, świadka, biegłego, tłumacza, specjalisty - wszystkie są wykreślone, a dopisano długopisem "stronę" (że niby ja jestem wzywany w charakterze strony). Jest też podany numer sprawy, nieznanej mi. Pierwsze widzę takie kuriozalne wezwanie. Jedyne, co mi przychodzi do głowy, to ze ma owe wezwanie związek ze sprawą pewnej ustosunkowanej oszustki stamtąd (z miasta, w którym jest ta prokuratura), której oszustwa demaskuję i namawiam (skutecznie) pokrzywdzonych do składania doniesień przeciwko niej. Ona zaś, aby powstrzymać mnie przed demaskowaniem jej oszustw czyni wobec mnie różne nieprawdziwe zarzuty. Przede wszystkim jednak: czy ja mam obowiązek jechać 100 km do prokuratury w innym województwie? I to jako jakaś "strona"? Chyba mogę skutecznie zażądać przesłuchania (jako strony - w sprawie prowadzonej przez organy ścigania) w swoim mieście, przez policję lub prokuraturę? Pod wezwaniem nie podpisał się prokurator, tylko jakiś sekretarz. "

Odpowiedź prawnika: Wezwanie do Prokuratury w innym województwie

Zgodnie z art. 299 § 1 kodeksu postępowania karnego w postępowaniu przygotowawczym pokrzywdzony i podejrzany są stronami. Zatem jest Pan albo pokrzywdzonym albo podejrzanym. Oznaczenie numeru to nic innego jak sygnatura sprawy. Na takie wezwanie ma Pan obowiązek stawienia się. W razie niestawiennictwa prokurator może zarządzić zatrzymanie i przymusowe doprowadzenie osoby podejrzanej. Również w stosunku do pokrzywdzonego można zastosować ową karę jeśli się go wzywa w charakterze świadka. Ma Pan oczywiście możliwość zgłoszenia się w miejscowym komisariacie czy Prokuraturze i zgłoszenie tam bądź telefoniczne poinformowanie Prokuratury wzywającej o niemożności stawienia się w owym dniu. Usprawiedliwić swoje niestawiennictwo można przedstawiając zaświadczenie lekarskie o chorobie w owym dniu. Takie zawiadomienia z polecenia Prokuratora wysyła sekretariat sądu. W wezwaniu powinien być zaznaczony rygor niestawiennictwa. Z powyższego powodu podpis sekretarza nie jest naruszeniem prawa.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • admin 2019-06-25 15:57:54

    A jesli ktos nie ma za, co pojechac i sie wstawic na przesluchanie? Skoro sprawa z innego miasta zostala przeniesiona kilka lat wczesniej do mojego miasta, a teraz dostaje list, ze mam sie zglosic na komisariat, jako podejrzany, a jestem oskarzony w w.w sprawie. Skoro sprawa zostala przekazana prokuraturze z mojego miasta, to kuriozalne jest zeby, kis jeszcze z komisariatu prowadzil sprawe, ktora trwa 8 lat i ktora jest zawieszana, co dwa lata Prosze o odpowiedz, czy moge zadzwonic do tej os. co wystawila list (polijantka), czy moge rzadac zeby przesluchanie odbylo sie w miejscu zamieszkania?


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika