Wezwanie do zapłaty a przedawnienie

Pytanie:

"W jaki sposób ustala się termin przedawnienia roszczeń za opóźnienie w zapłacie za towar? Wezwanie do zapłaty odsetek otrzymałam po upływie 2 lat od daty zapłaty za towar. Czy to roszczenie jest zasadne? "

Odpowiedź prawnika: Wezwanie do zapłaty a przedawnienie

Z opisanego stanu faktycznego wnioskujemy, iż chodzi tu o art. kodeksu cywilnego, który stanowi: "Roszczenia z tytułu sprzedaży dokonanej w zakresie działalności przedsiębiorstwa sprzedawcy, roszczenia rzemieślników z takiego tytułu oraz roszczenia prowadzących gospodarstwa rolne z tytułu sprzedaży płodów rolnych i leśnych przedawniają się z upływem lat dwóch." W opisanym wyżej przepisie chodzi tylko o roszczenie główne, dla którego bieg terminu przedawnienia ma swój początek Skrócone przedawnienie niektórych roszczeń wraz z datą odbioru rzeczy z fakturą, chyba że strony uzgodniły inaczej. Przedawnienie roszczenia o odsetki kształtuje się nieco odmiennie. W doktrynie prawa cywilnego przyjmuje się, iż odsetki za opóźnienie są świadczeniami okresowymi, wobec czego stosowne roszczenia podlegają każdorazowo przedawnieniu trzyletniemu (art. 118 kodeksu cywilnego). Oznacza to, że za każdy okres opóźnienia w zapłacie należne odsetki przedawniają się odrębnie. Nie znamy wprawdzie bliższych szczegółów stanu faktycznego, ale przypuszczamy, że zgodnie z powyższymi twierdzeniami wezwanie do zapłaty zaległych odsetek jest zasadne.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika