Wkład wspólnika spółki cywilnej

Pytanie:

"W umowie spółki cywilnej nie ma zapisu o wielkości (%) udziału poszczególnych wspólników (nie ma zapisu ile wynosi udział). Czy taka umowa jest dobra? Czy należy rozumieć że udziały w spółce są równe? W spółce jest dwóch wspólników. "

Odpowiedź prawnika: Wkład wspólnika spółki cywilnej

Przepisy dotyczące spółki cywilnej nie posługują się pojęciem udziału w stosunku do praw posiadanych przez poszczególnych wspólników, tak jak czynią to np., przepisy dotyczące spółki jawnej, dla której zostało wskazane, że udział kapitałowy wspólnika jest równy wartości wkładu określonego w umowie spółki.
Przez umowę spółki cywilnej wspólnicy zobowiązują się dążyć do osiągnięcia wspólnego celu gospodarczego przez działanie w sposób oznaczony, w szczególności przez wniesienie wkładów. Wskazanie wkładów wniesionych przez poszczególnych wspólników stanowi nieodzowny element powstania spółki cywilnej (por. J, Gudowski w: Najnowsze wydanie: Komentarz do kodeksu cywilnego. Księga trzecia. Zobowiązania. Tom II, Warszawa 2007 Wydawnictwo Prawnicze LexisNexis, wydanie VIII, Dmowski Stanisław, Sychowicz Marek, Ciepła Helena, Kołakowski Krzysztof, Wiśniewski Tadeusz, Żuławska Czesława, Gudowski Jacek, Bieniek Gerard).
Jeżeli w umowie zostało wskazane jakie wkłady wnoszą poszczególni wspólnicy, lecz nie zostało wskazane jaka jest wartość wnoszonych wkładów to umowa spółki cywilnej będzie ważna, chociaż może zaistnieć konfliktu pomiędzy wspólnikami co do wartości tych wkładów. W takiej sytuacji domniemywa się, że wkłady wspólników mają jednakową wartość, przy czym domniemanie to można obalić. Dlatego też jest pożądane, by w umowie spółki cywilnej określona została wartość wnoszonych wkładów. Oznaczenie wartości wkładu ma znaczenie przy wystąpieniu wspólnika ze spółki, a także przy rozwiązaniu spółki, jednakże jeżeli wartość ta nie została oznaczona, to przepisy stanowią, że wspólnikowi zawraca się wartość, którą wkład ten miał w chwili wniesienia. Nie ulega zwrotowi wartość wkładu polegającego na świadczeniu usług albo na używaniu przez spółkę rzeczy należących do wspólnika.

Jeżeli natomiast pod pojęciem udziału w spółce cywilnej rozumieć uczestnictwo wspólników w zyskach i stratach spółki to każdy wspólnik jest uprawniony do równego udziału w zyskach i w tym samym stosunku uczestniczy w stratach, bez względu na rodzaj i wartość wkładu. W umowie spółki można inaczej ustalić stosunek udziału wspólników w zyskach i stratach. Można nawet zwolnić niektórych wspólników od udziału w stratach. Natomiast nie można wyłączyć wspólnika od udziału w zyskach. Ustalony w umowie stosunek udziału wspólnika w zyskach odnosi się w razie wątpliwości także do udziału w stratach.

Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika