e-prawnik.pl Porady prawne

Wniesienie wniosku po zarządzeniu jego zwrotu

Pytanie:

Dostałem pismo z Sądu o uzupełnienie braków formalnych wniosku tj. miałem dokonać opłaty w wysokości 30 zł w terminie 7 dni. W nakreślonym terminie tj. do 7 dni odpowiedziałem Sądowi pismem informującym, że strona wystąpiła z wnioskiem w innej sprawie rodzinnej o wyłączenie sądu rodzinnego z rozpatrywania spraw pomiędzy rodzicami a dot. ich wspólnego syna, podkreśliłem w tym pismie, że obligatoryjnie sprawa o której jest mowa zostaje wstrzymana do czasu rozpatrzenia wniosku o wyłączenie sądu rodzinnego. Sąd Rodzinny przysyła mi zarządzenie o zwrocie wniosku ze względu na to iż nie dokonałem opłaty we wskazanym przez sąd terminie - lecz w podanym przez sąd terminie odpowiedziałem sądowi. Czy istnieją jakieś przepisy mówiące o tym, że można uzupełnić wniosek i wnieść go ponownie?

Masz inne pytanie do prawnika?

Odpowiedź prawnika: Wniesienie wniosku po zarządzeniu jego zwrotu

2.1.2006

Zgodnie z przepisami, jeżeli strona nie uzupełni braków formalnych wniosku, niezbędnych do prawidłowego nadania mu biegu, sąd zarządzi jego zwrot. Pismo zwrócone nie wywołuje żadnych skutków, jakie ustawa wiąże z wniesieniem pisma procesowego do sądu.

W omawianej sytuacji jak najbardziej można wnieść wniosek ponownie, gdyż wniosek poprzedni jest traktowany tak jakby nie był wniesiony.  Drugi z wniosków również zostanie sprawdzony pod względem braków formalnych, a w przypadku ich występowania strona zostanie wezwana do ich uzupełnienia w ciągu tygodnia.

Na marginesie należy zauważyć, że sąd w pierwszej kolejności bada braki formalne, nie rozpoznając wniosku i z tego względu wniesione dodatkowe informacje nie są brane pod uwagę do momentu uzupełnienia braków formalnych, polegających między innymi na nieopłaceniu wniosku.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ