Wniesienie wniosku po zarządzeniu jego zwrotu

Pytanie:

"Dostałem pismo z Sądu o uzupełnienie braków formalnych wniosku tj. miałem dokonać opłaty w wysokości 30 zł w terminie 7 dni. W nakreślonym terminie tj. do 7 dni odpowiedziałem Sądowi pismem informującym, że strona wystąpiła z wnioskiem w innej sprawie rodzinnej o wyłączenie sądu rodzinnego z rozpatrywania spraw pomiędzy rodzicami a dot. ich wspólnego syna, podkreśliłem w tym pismie, że obligatoryjnie sprawa o której jest mowa zostaje wstrzymana do czasu rozpatrzenia wniosku o wyłączenie sądu rodzinnego. Sąd Rodzinny przysyła mi zarządzenie o zwrocie wniosku ze względu na to iż nie dokonałem opłaty we wskazanym przez sąd terminie - lecz w podanym przez sąd terminie odpowiedziałem sądowi. Czy istnieją jakieś przepisy mówiące o tym, że można uzupełnić wniosek i wnieść go ponownie?"

Odpowiedź prawnika: Wniesienie wniosku po zarządzeniu jego zwrotu

Zgodnie z przepisami, jeżeli strona nie uzupełni braków formalnych wniosku, niezbędnych do prawidłowego nadania mu biegu, sąd zarządzi jego zwrot. Pismo zwrócone nie wywołuje żadnych skutków, jakie ustawa wiąże z wniesieniem pisma procesowego do sądu.

W omawianej sytuacji jak najbardziej można wnieść wniosek ponownie, gdyż wniosek poprzedni jest traktowany tak jakby nie był wniesiony.  Drugi z wniosków również zostanie sprawdzony pod względem braków formalnych, a w przypadku ich występowania strona zostanie wezwana do ich uzupełnienia w ciągu tygodnia.

Na marginesie należy zauważyć, że sąd w pierwszej kolejności bada braki formalne, nie rozpoznając wniosku i z tego względu wniesione dodatkowe informacje nie są brane pod uwagę do momentu uzupełnienia braków formalnych, polegających między innymi na nieopłaceniu wniosku.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika