Wniosek o przesunięcie terminu rozprawy

Pytanie:

"Sprawa o znęcanie jest w toku. Odebrano zeznania od osoby poszkodowanej ale nie było jeszcze pierwszej rozprawy. Poszkodowany musi pilnie wyjechać na 20 dni za granicę i obawia się, że nie zostanie powiadomiony o wezwaniu do sądu na sprawę. Czy może złożyć pismo z prośbą o przesunięcie terminu rozprawy do czasu jego powrotu? Gdzie kierować pismo do prokuratury czy sądu?"

Odpowiedź prawnika: Wniosek o przesunięcie terminu rozprawy

Przestępstwo znęcania się jest przestępstwem publicznoskargowym. Oznacza to, że jest prowadzone przez prokuratora i jest ścigane z urzędu. Pokrzywdzona osoba nie musi być obecna podczas rozprawy. W rzeczywistości jednak taka obecność może się okazać niezbędna. Pokrzywdzony w tego typu sprawach jest przesłuchiwany w charakterze świadka. Status pokrzywdzonego wynika w tym przypadku z sytuacji naruszenia dobra prawnego (zdrowie fizyczne i psychiczne) przez przestępstwo.

Pokrzywdzony może wystąpić w procesie w różnych rolach. Może wystąpić w tym przypadku w roli oskarżyciela posiłkowego czy powoda cywilnego jeśli doszło do powstania szkody wywołanej bezpośrednio popełnionym przestępstwem. Może także aż do zakończenia pierwszego przesłuchania, gdy nie wytoczono powództwa cywilnego, złożyć wniosek o naprawienie szkody. Jeżeli nie wniesiono jeszcze aktu oskarżenia to właściwym organem jest prokurator. On bowiem jest gospodarzem postępowania przygotowawczego.

Z treści jednak zapytania można wywnioskować, że chodzi raczej o sytuację, gdy został wniesiony akt oskarżenia a nie doszło jeszcze do wyznaczenia rozprawy. O przesłaniu aktu oskarżenia do sądu prokurator zawiadamia pokrzywdzonego. Kwestia statusu pokrzywdzonego jest niejednolita. W postępowaniu przed sądem pokrzywdzony jest stroną, gdy jest jednocześnie np. oskarżycielem posiłkowym. W innych przypadkach co do zasady może tylko składać wnioski dowodowe. Jeżeli jest pokrzywdzony stroną sąd zawiadamia go o terminie rozprawy. Ma możliwość wnioskowania przed wyznaczeniem rozprawy, by termin tak wyznaczono aby mógł skorzystać ze swoich uprawnień. Jeśli pokrzywdzony nie jest stroną wtedy występować może w roli świadka. Gdy nie jest w stanie być na rozprawie w danym dniu powinien swoją nieobecność usprawiedliwić. Może oczywiście wnioskować do sądu – jeszcze przed wyznaczeniem rozprawy – o przesunięcie terminu rozprawy. Warto przy tym wspomnieć, że minimalny przedział czasowy, który musi upłynąć między zawiadomieniem (strony – np. Oskarżyciela posiłkowego) a rozprawą wynosi 7 dni. Zaś możliwość odroczenia rozprawy w razie niezachowania tego terminu istnieje tylko na wniosek oskarżonego lub jego obrońcy. Inne podmioty mogą tylko składać niewiążące sądu wnioski.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Aleksander 2019-03-12 09:02:12

    Dzien dobry, - Jak prawidlowo powinien wygladac Wniosek o przesuniecie rozprawy z uwagi na nrak mozliwosci zabezpieczyc maloletniemu dziecku nal;ezna opieke by pojechac na rozprawe w charakterze pozwanego do Sadu Cywilnego, ktory jest oddalonego o 800 km od miejsca zamieszkania pozwanego, ktory opiekuje sie maloletnim?

  • maaadiis 2016-08-20 14:12:49

    Niestety odebralam listy polecone za moje siostry ktore przebywaja obecnie za granica(oraz za mnie). Jest w nich wezwanie do sadu o nabycie spadku niestety nie beda one mogly przyleciec na rozparwe. Czy moge napisac i wysłac list do sadu o przełożenie rozprawy na inny temin ?( chodzi tu o 2 tyg w ktorym one obydwie beda).


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika