Wniosek o rozwiązanie spółki cywilnej
Pytanie:
"Wspólnik spółki cywilnej złożył pozew do sądu o jej rozwiązanie. W jaki sposób może to utrudnić lub ograniczyć działanie spółki? Czy wspólnik może domagać się od mnie odszkodowania w tym procesie? W jaki sposób przebiega sądowe rozwiązanie spółki cywilnej. "
Odpowiedź prawnika: Wniosek o rozwiązanie spółki cywilnej
Trudno ocenić faktyczny wpływ wniesienia powództwa o rozwiązanie spólki cywilnej przez sąd. Z pewnością spółka trwa nadal, do chwili wydania prawomocnego orzeczenia sądu w tej sprawie, jednak z uwagi na konieczność współdziałania wspólników w prowadzeniu spraw spółki można przypuszczać, że wniesienie powództwa o jej rozwiązanie spowoduje faktyczne zaprzestanie jej działalności (faktyczne, lecz nie prawne, gdyz spółka do prawomocnego orzeczenia sądu nadal istnieje). Odszkodowanie przysługuje wspólnikowi tylko wówczas, gdy poniósł określoną szkodę. Postepowanie w sprawie rozwiązania spółki dotyczy jedynie rozwiązania przez sąd określonego stosunku prawnego pomiędzy wspólnikami a nie służy do występowania z roszczeniami odszkodowawczymi. Postepowanie w sprawie rozwiązania spólki przez sąd toczyć się będzie według przepisów kodeksu postepowania cywilnego w sprawach gospodarczych. Zazwyczaj, sąd wzywa stronę pozwaną do wniesienia odpowiedzi na pozew. W braku wniesienia odpowiedzi na pozew sąd może wydać wyrok zaoczny. W odpowiedzi na pozew należy podać wszelkie twierdzenia, zarzuty i dowody pod rygorem utraty prawa powoływania ich w dalszym toku postępowania. Wyrok rozwiązujący spółkę jest wyrokiem konstytutywnym, co oznacza, że jego wydanie ustanie okreslonego - w danym wypadku umowy spółki - stosunku prawnego.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?